Näitusel “Toomkiriku hiilgus” tuuakse välja erilised ja luksuslikud leiud
Tartu ülikooli muuseumi varakambris avatakse kolmapäeval uus aastanäitus „Toomkiriku hiilgus“, mis keskendub Vana Liivimaa võimsaimale katedraalile ja selle arheoloogilisele pärandile.
„Näituse teevad erakordseks toomkirikust leitud luustikud, mis annavad aimu nii kõrgete vaimulike kui ka ülikute harjumustest ja muredest. Erilise tähelepanu all on toomkirikust leitud kuldkangas ja siid, mis olid kõige hinnalisemad tekstiilid keskajal,” tutvustab näituse kuraator Kerttu Palginõmm.
Ühe tähtesemena on külastajatele imetlemiseks välja pandud Tallinna rae varade hulgast pärinev 15. sajandi pross, mis annab tunnistust kallihinnalise kullassepakunsti jõudmisest Liivimaale. Eksponeeritud esemed pärinevad peamiselt Tartu ja Tallinna linnamuuseumi kogudest ning on uudistamiseks väljas 14. jaanuarini 2018.
Väljapanek vahendab arheoloogide, ajaloolaste ja kunstiajaloolaste kõige värskemaid teadmisi toomkirikust ning sellega kaasnevad erilised Hullu Teadlase eksperimendihommikud kogu perele.
15. aprillil osalevad Hullu Teadlase eksperimendihommikul Tartu ülikooli arheoloogid ja DNA-uurijad. Näha saab ehtsaid luustikke ning vastuse saavad küsimused sellest, kuidas geneetika ja arheoloogia aitavad meil uurida mineviku inimesi.
20. aprillil osaleb Hullu Teadlase eksperimendihommikul kullassepp Indrek Ikkonen, kes tutvustab keskaja ehtekunsti tehnikaid ja detaile. Näha saab kauneid ehteid ning kullassepp kõneleb kallihinnalistest kividest ja materjalidest ning nende tähendusest keskajal.