Eesti tudengid lennutavad riigi juubelikingituseks kosmosesse koguni kaks uut satelliiti
Eestist sai kosmoseriik viie aasta eest, kui 7. mail 2013 lennutati kosmosesse meie esimene tudengisatelliit Estcube-1. Toonane ettevõtmine andis tudengitele sedavõrd indu, et praegu on töös suisa kaks satelliidiprojekti: ühte veavad Tartu ülikooli ja teist Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) nutikad noored. Muide, TTÜ100 satelliit on saanud oma nime tähistamaks Tallinna tehnikaülikooli 100. sünnipäeva.
„Praegu pole küll veel lõplikult teada nende väljalennutamise ajad, TTÜ100 puhul on seatud eesmärgiks tänavune aasta, tartlaste Estcube-2 aga tuleva aasta lõpp või 2020 algus,” ütles Maalehele Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutuse tegevjuht Kadri Bussov.
Sihtasutus asutati paari aasta eest, et toetada tulevaste kosmoseteadlaste, inseneride ja ettevõtjate väljakoolitamist ning võimaldada tudengitele ja õpilastele praktilisi kogemusi.
Kadri Bussovi sõnul kuulub Estcube-2 ettevõtmise tuumikusse 30–40 inimest, enamik neist füüsikatudengid, kuid rohkesti on ka informaatikatudengeid. Lisaks neile on vähemal määral satelliidiga seotud veel teist nii palju huvilisi. Mõlema satelliidiprojekti juures on kaasatud ka neis kõrgkoolides õppivaid välistudengeid.
Raadiod ehitatakse sellised, mis võimaldavad vastu võtta orbiidil tiirlevatelt satelliitidelt tulevaid signaale. Raadiote ehitamisel aitab kaasa raadioamatööride ühing, mille liikmed on oma nõuga osalenud Eesti satelliidiprogrammides alates ESTCube-1 idee tekkimisest 2008. aastal.
„Praegu valmistame selleks materjale ette ja ehk kevadel hakkab juhendajate tegevus koolides ja huviringides peale,” selgitas Bussov.
„Kosmosevabariik 100“ kingituse üks tükike on aga juba valmis ja kenasti pakitud. Nimelt valiti Eesti rahva abil välja Kosmoselaul, mis satelliitide pardale salvestatuna kosmoseruumi tõuseb. Valituks osutus Peep Sarapiku kaunis lugu „Ta lendab mesipuu poole“, mis salvestati XII noorte laulupeol ühendkooride esituses.