EL keelab ära krõbedaks küpsetatud kartulid
Kahjuliku akrüülamiidi teket täielikult vältida ei ole võimalik, kuid kahe nädala pärast jõustub Euroopa Komisjoni määrus, millega kehtestatakse toiduainetööstustele ja toitlustusasutustele meetmed selle vähendamiseks.
“Meetmed rakenduvad ettevõtetele proportsionaalselt olenevalt ettevõtte suurusest ja olemusest,” ütles maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev. “Väikekäitlejatele ja ühe kaubamärgi või tegevuslitsentsi all tegutsevatele ettevõtetele kohalduvad lihtsustatud meetmed.”
Need nõuded on kehtestatud ettevõtetele, mille tegevusalaks on friikartulite ja muude frititud kartulitoodete, kartulikrõpsude, saia-leivatoodete, hommikusöögihelveste, valikpagaritoodete (küpsised, kuivikud, näkileivad, piparkoogid), kohvi, kohviasendajate ning imiku- ja väikelastetoitude tootmine.
Avastati 16 aastat tagasi
Akrüülamiid tekib tärkliserikka toidu kõrgel temperatuuril küpsetamisel, röstimisel või praadimisel, sellel ainel on tuvastatud vähki tekitavad omadused.
Toitlustusasutustele on välja töötatud värvikaardid, mis aitavad määrata selle ohtlikku kogust friikartulites. Kuid akrüülamiidi tekib ka kodus süüa valmistades, seetõttu ei tasu kartuleid liialt pruunistada või leiba-saia tumedaks röstida.
Eelpakendatud friikartulite või pagaritoodete kodusel valmistamisel tuleks järgida tootjate soovitusi valmistusaja ja -temperatuuri kohta ning vältida ülemäärast krõbedust.
Piparkookides kõige rohkem
Maaülikoolis kolm aastat tagasi tehtud uuring näitas, et kõige rohkem leidus seda ainet piparkookides (288 mikrogrammi kilogrammi kohta) ja friikartulites (169), vähem aga rukkileivas ja koorikleivas (61) ning imiku- ja väikelastetoidus (25).
“Mida rohkem pruunistad, seda kõrgem akrüülamiidi sisaldus on,” tõdes uuringu juht, maaülikooli toiduhügieeni ja rahvatervise professor Mati Roasto. “Liigne ja vale kuumtöötlemine on ikka oht.”
Roasto märkis, et ametlikult pole akrüülamiidi ohutut päevast doosi kehtestatud, kuid selle tarbitav tase soovitatakse hoida võimalikult madal. Probleem võib olla väikeste lastega, kelle kehamass on väike ja kes võivad seetõttu saada toidust kehakilogrammi kohta suurema koguse kahjulikku ainet.
“Tänapäeval on palju probleeme sellega, et toitutakse ühekülgselt ja siis võidaksegi saada liiga suur kogus,” nentis professor Roasto, lisades, et samas ei tasu ennast lolliks mõelda.
“Mitmekülgne toitumine ja õiged toiduvalmistamise võtted, ning asi ongi korras,” andis ta lihtsa retsepti.