Tartu turuhoonesse on müüjad ja ostjad tagasi tulnud
Kui paar kuud tagasi kirjutas Maaleht, et Tartu turuhoonest kaovad järjest nii müüjad kui ka ostjad, siis praeguseks on olukord muutunud. Detsembris on turul kõige kibedam müügiaeg ja inimesi käib tunduvalt rohkem.
„Kauplejaid on juurde tulnud,” rääkis Tartu Turu tegevjuht Ivo Tombak. „Alustasime pärast renoveerimist mullu oktoobris ja nüüd oktoobris said aastased lepingud täis. Aasta aega olid kauplejad kohanenud ja vaatasime, kellel on pinda juurde ja kellel vähem vaja.” Uued külmletid on laiemad ja sinna mahub rohkem kaupa, seetõttu võib ka lühema letiga läbi ajada.
Turu tegevjuhi sõnul on kauplejad pärast renoveerimist pakutavate tingimustega üldiselt rahul, tehniline keskkond on parem, ventilatsioon, külmletid jne. Tänavune palav suvi pani külmasüsteemi proovile ja paar üksikut häiret ka oli, aga need said kiiresti lahendatud, nii et kokkuvõttes kõik toimis.
Söegrill vahetati gaasigrilli vastu
„Oleme võimaldanud lühiajalistele kauplejatele rohkem pinda,” rääkis Tombak. Nende jaoks oli esialgu vaid viis müügikohta, kuid sellest jäi väheks. Piimatoodetele mõeldud osas, kus täituvus ei olnud nii suur, kohandati letid ümber, külm lülitati välja ja näiteks õunamüüjad saavad seal lühiajaiste lepingutega kaubelda. Praegu pole ühtegi vaba lühiajalist kohta.
Paaril viimasel kuul on köögis mitmeid ettevõtmisi toimunud. Tudengipäevade ajal pidid tudengite võistkonnad turult ostma võimalikult odavalt toidukraami ja kiiresti neljale eine valmis tegema. Tooraine hind ja toidu valmistamise kiirus olid olulised, kaasati ka eksperte ja külastajaid toite maitsma ning hindama. Võitis ilma lihata makaronidega pastaroog rohke rohelisega.
Mehed köögis
Pühapäeviti on toimunud üritustesari „Mehed köögis”, mida turg korraldab koostöös Eesti BBQ Assotsiatsiooniga. Köögis toimetavad grillmeistrid ja inimesed saavad näha ning küsida, kuidas üht või teist liha valmistada. Isadepäeval näidati, kuidas valmistada lambaliha, järgmine oli veiseliha. 27. detsembril keskendutakse kala grillimisele ja 3. jaanuaril, kui on turuhoone 81. sünnipäev, näitavad tippkokad, kuidas grillida juur- ja köögivilju.
„Muidugi ootaks siinseid kauplejaid siin köögis oma tooteid valmistama. Kauplejatele annaks tasuta kasutada,” ütles Ivo Tombak. Tema sõnul on Tallinnas paar avatud kööki olemas, kuid Tartu kandis ei tea, et oleks. „Sellega harjumine vajab veel aega, et teataks võimalust siin toitu valmistada ja inimestega suhelda. Valimised on tulemas ja mõne poliitikud on käinud turuhoone köögis võileibu tegemas. Me pole kätt ette pannud, see on kõigile ühtsetel tingimustel avatud,” lisas ta.
Keldris tegutseb ka Emajõe pruulikoja õllekelder, kus pakutakse käsitööõlut ja -siidrit, päevapraadi ja päevasuppi. Jookide kõrvale pakutav snäkivalik on enamuses turuhoonest ostetud toorainest valmistatud. Suurematele seltskondadele tehakse ettetellimisel peolaud.
Ka turuhallis on pärast renoveerimist kohvik, kuigi see on läinud üle kivide ja kändude, kuna turuhoones pole varem kohvikut olnud. „Praegu on juba neljas operaator,” tõdes Tombak. „Kui esimene tegi üsna eksklusiivseid asju, peamiselt magusat, teine ja kolmas olid saiakeste ja pitsa peal, siis viimane kuu aega pakutakse koduseid praade ja suppe, mis on maitsvad ja mõistliku hinnaga. Vahepeal on ka hommikupudrud tööle kiirustajale, kes pole kodus süüa jõudnud,” lisas ta.