Harju Elu küsimustele vastas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre.

Millises seisus on 1. jaanuari kesköö järel Saku vallas Juulikus asuva kasvuhoonekompleksi süttimise uurimine?

Nurmiko põlengu järel asusime asjaolusid selgitama. Paari nädala jooksul oleme küsitlenud kümneid inimesi, kes elavad piirkonnas või võisid muul viisil omada infot juhtunu kohta. Saime asjaolusid uurides kinnituse, et põleng sai alguse pikalt põlenud kollasest signaalraketist, mille tuul oli kandnud kasvuhooneteni. Rakett ise oli välja lastud kaugemalt, kuid selle täpne väljalaskmise koht jäi tuvastamata. Sellised raketid võivad kanduda ligi 300 meetri kõrgusele ja põleda kuni 40 sekundit.

Kas tegu oli kuriteo või õnnetusjuhtumiga?

Paraku ei õnnestunud meil selgeks teha, kes konkreetselt signaalraketi välja lasi. Arvestades kõiki asjaolusid kogumis, muuhulgas ka seda, milline oli tuule tugevus ning suund, ei saanud meie hinnangul uusaastaööl raketi laskja eesmärk olla kasvuhoonete süütamine ning tegu oli õnnetusjuhtumiga. Seadus näeb ette, et selle inimese kriminaalvastustusele võtmine eeldaks tahtlust hoonekompleks süüdata.

Mis saab edasi? Kas signaalrakettide kasutamist piiratakse või need koguni keelatakse?

Oleme seisukohal, et signaalrakettide kasutamise regulatsioon vajab ülevaatamist. Saatsime täna ka pöördumise tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile. Palume sealsetel ekspertidel hinnata Eestis müüdavate signaalrakettide ohutust ja nende müügi lubamise vajalikkust. Mõistame, milleks on vajalikud punased signaalraketid, kuid meie hinnangul võib olla küsitav teist värvi signaalrakettide müümine olukorras, kus need võivad kujutada ohtu.

Allikas: Harju Elu