09.03.2019, 15:02
Üheksa nippi, mis aitavad kevadväsimust peletada
Kevadväsimust kui meditsiinilist diagnoosi olemas ei ole, kuigi nii mõnedki inimesed seda tunnevad. Kuidas aga hädast jagu saada?
FOTO:
- Puhka piisavalt! Väga tähtis osa on korralikul puhkusel – tuleb piisavalt magada ja lõõgastuda. Kui keegi arvab, et magamine on laiskuse ilming, siis tegelikult see nii ei ole. Magades taastub inimese organism väsimusest kõige paremini.
- Eriti tähtis on, et lapsed magaksid piisavalt. Vanematel on oluline märgata lapse esimesi väsimuse ja stressi ilminguid ning lahendada tekkinud probleemid võimalikult varakult, sest lapsed ise ei oska sageli kurta.
- Liigu rohkem värskes õhus! Päike ja värskes õhus liikumine annavad energiat. Lase päikesel paista 20–30 minutit näole ja kätele, nii tekib organismile vajalikus koguses D-vitamiini. Aktiivne liikumine ergutab vaimu ja aitab vabaneda talvel kogutud lisakilodest. Õues peab iga päev liikuma vähemalt pool tundi, veel parem on liikuda vähemalt 10 000 sammu päevas.
- Toitu tervislikult! Tervisliku toitumise aluseks on neli põhimõtet: vastavus vajadusele, toitainete tarbimine õiges vahekorras, mõõdukus ja mitmekesisus.
- Soovitatav on iga päev tarbida vähemalt viis portsjonit puu- ja köögivilju. Hästi aitavad väsimuse vastu C-, D-, B-grupi vitamiinid ja magneesium. Võimalusel tuleb süüa sügisel sügavkülma pandud marju ja teisi aiasaadusi.
- C-vitamiin on hea antioksüdant, mida on ohtralt mustasõstramarjades, tsitruselistes, kiivis, paprikas, petersellis, sibulapealsetes, aga ka hapukapsas. Kapsas, sibul, porgand, naeris ja peet on meie ainsad kohalikud köögiviljad, mis säilivad toorelt ületalve, kaotamata seejuures oma väärtust. Kartuli C-vitamiini sisaldus võib talve jooksul väheneda koguni neli-viis korda.
- Kindlasti ei tohi ära unustada vedeliku tarbimist. Jooge päeva jooksul puhast vett piisavalt! Tihti on väsimuse ja peavalude põhjuseks vähene vee tarbimine. Veele võib lisada oomega-3 rasvhapeterikkaid tšiiaseemneid.
- Kanna hoolt oma vaimse tervise eest! Optimistlik ellusuhtumine võib tuua ellu palju positiivseid muudatusi, mis on kasulikud nii meie vaimsele kui ka füüsilisele tervisele.
- Leia igas päevas midagi, mille üle tänulik olla.
- Kui oled argitegemiste käigus kössi vajunud, lükka selg sirgeks ja rind ette. Kehaasend mõjutab vaimset võimekust ja üldist enesetunnet.