Jaan Mettiku ja Pille Hermanni kirjutatud raamatust leiate soovitusi, milliseid vähem levinud võõramaiseid taimi tasuks oma koduaias katsetada. Mõned neist on kaunid, teised kasulikud ning kolmandad lihtsalt ootamatult põnevad. Peale selle tuleb juttu soovimatutest tulnukatest, kelle suhtes tasub olla ettevaatlik.
Ühe ilusa ja maitsva võõrliigina tutvustavad nad oma raamatus maapirni, millest pärineb ka järgmine katkend.
Tegu on vähenõudliku, kuid võimsa taimega, kes võib kasvada isegi 2 m kõrguseks. Õisi saab nautida augustist oktoobrini, need sobivad lõikelilledeks ja säilivad vaasis hästi. Juuremugulad sünnivad süüa ja on väga maitsvad, pisut vaeva tuleb näha ainult puhastamisega.
Juuremugulad on maitsvad nii toorelt krõmpsutamiseks kui ka soojades roogades. Lihtsa püreesupi valmistamiseks keetke maapirnid pehmeks, valage üleliigne vesi ära, lisage rõõska koort, sulatatud juustu, soola, pipart, püreestage, laske keema, ja ongi maitsev supp valmis. Loomulikult võib koore asendada kookospiimaga, lisada küüslauku ja sibulat, praadida sisse singitükke, kanaliha või lisada riivitud juustu, peale puistamiseks maitserohelist.
Leotage rosinaid brändis vähemasti tunnike, võib ka juba eelmisel õhtul ligunema panna. Vahustage või suhkruga, lisage rosinad ja tükeldatud pähklid, seejärel ükshaaval munad. Pärast iga muna segage ja lisage üks lusikatäis jahu.
Arvestage, et tegu on hiiglasega, seetõttu andke talle ruumi kasvada nii kõrgusesse kui ka laiusesse.
Seejärel lisage kogu jahu, küpsetuspulber, maitseained, sool, viimasena šokolaaditükid ja ettevalmistatud maapirn. Segage kõik ained hoolikalt läbi. Küpsetage 20 cm läbimõõduga ümmarguses vormis 180 kraadi juures 50 minutit.
Kui kook valmis, võtke see ahjust välja ja laske jahtuda, alles seejärel katke kreemiga. Kreemi tarvis segage toorjuust ja suhkur, lisage sidrunimahl. Tõstke kreem jahtunud koogile ja puistake peale riivitud šokolaadi.
Koos tänase Maalehega on veel viimast nädalat võimalik osta Targu Talita käsiraamatute jätkusarja avaraamatut “Kõige vastupidavamad püsililled”