Märtsi lõpus ja aprilli alguses on kõigil reisihuvilistel võimalus sõita Maalehe ja Go Traveliga Lähis-Itta avastama muinasjutulist Jordaaniat. See on riik, mis asub valdavalt kõrbes, ometi on seal mitmekesine loodus. Samuti saab oma jalaga kõndida Piibli radadel.
Palju lugejad ootavad eriliselt just aasta viimast ja aasta esimest Maalehte. Aasta viimase, 29. detsembri Maalehe vahel ilmub taas traditsiooniline uue aasta seinakalender.
Ajad on keerulised ja me kõik peame senisest rohkem mõtlema, kuidas omadega hakkama saada. Sestap räägib seekordne aastaraamat kõige paremas mõttes säästmisest.
Maalehe 35. sünnipäeva puhul toimuv „Kogukonna hinge“ konkurss on jõudnud sinnamaale, et välja tuleb valida võitja. Seda saab teha kuni pühapäeva, 7 augusti õhtuni.
Täna hommikul alustanud Maalehe eakate festival on menukas üritus. Rahvast on kohale tulnud nii palju, et kohati on väljapanekute juures ja lava ümbruses seisukohtagi leida, rääkimata istekohast.
Seemnekartuli leidmisega oli tükk tegemist (3)
Maalehe katsepõldValisime välja kolm suurepärast sibulasorti
Maalehe katsepõldTippsibul muutub aianduskauplustes defitsiidiks peaaegu sama kiiresti kui seemnekartul, seetõttu otsustasime needki sordid juba valmis osta.
Kodune köögiviljakasvatus on viimastel aastatel taas moodi tulnud. „Sel kevadel panevad küll kõik, kel võimalik, mõne seemne mulda, nii otsustasime meiegi kaasa lüüa!” ütleb Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja.
Maaleht koos lugejatega suundub septembri lõpus sel aastal juba kolmandale Maalehe reisile - päikselisse Portugali.
Eestis tuleb ID-kaarte vahetada iga viie aasta tagant. See valmistab peavalu eakatele, kellel on keeruline kodust välja pääseda, et teenindusbüroos pildistamiseks ja sõrmejälgede andmiseks tunde veeta.
KUULA | Kuidas arstid saavad aidata koroona läbi põdenud inimest, kes kurdab tükk aega hiljemgi nõrkuse ja väsimuse üle? (8)
TÜ Kliinikumi sisekliiniku nakkusosakonna juhataja dr Anne Kallaste sõnul on koroonaviirus ühest küljest üpris hästi „läbi uuritud”, kuid teisalt käib nii viiruse, parema ravi, vaktsiinide kui ka haiguse kulu ja hilisemate tüsistuste uurimine jätkuvalt igal pool maailmas.
Kaks aastat tagasi tingis koroonaviiruse laialdane levik ning kõrge nakatumisoht Maalehe Eakate Festivali ära jätmise. Kõigi huviliste rõõmuks leiab kauaoodatud suurüritus aset 16. juunil Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.
REISIKIRI | Usbekistani tasub minna — siidi, kaamelite ja kõrbe erakordne kooslus pakub uskumatuid kontraste (18)
Maalehe reisisellide kaks gruppi on Usbekistanist õnnelikult tagasi. Koju kaasa toodi uskumatuid elamusi, kogemusi ja teadmisi, millest suur osa jõudis rändajateni autentsel, rikkumata ja turisti jaoks ilustamata moel. Nalja ja naeru oli palju, vahepeal poetati pisaraidki. Erksamad hetked on nüüd lu...
Jättes hüvasti Timuri impeeriumi ajal loodud- tolleaegse pealinna Samarkandiga, mis on tänapäeval Kesk-Aasias suuruselt ja rahvastikult kuuendal kohal, suundume praegusesse pealinna Taškenti. Rongijaam on uhke ning nagu Samarkandis kombeks — mida tähtsam hoone, seda kenam haljastus. Roheline ning lo...
Mainekas teadusajakirjas Nature Communications avaldati hiljuti Tartu Ülikooli teadlaste uuring, mille tulemused näitavad, et soolestiku mikrobioomi mõjutavad nii inimese elustiil, tervis kui ka ravimite tarbimine.
Maalehe esimene tänavune reis viib kaks gruppi Usbekimaale. Siit leiab lood ja galeriid, mis reisi jooksul ilmuvad.
Granaatõunafarmi naispere näitas meile, kuidas küpsetatakse Usbekistani kohalikku leiba. Kuigi tingimused selleks tundusid meie mõistes šokeerivalt ebasanitaarsed, maitses kohalik kuum nisuleib imeliselt hästi.
Külastasime granaatõunatootjat Usbeki külas. Meie mõistes meenutab see tavalist majakest täiesti tavalises külas, mille kitsukeses tagaaias kasvab sadakond granaatõunapuud, lisaks paar viigipuud, mõned viinamarjad, pisike lapike köögivilja jaoks (kartulid, kõrvitsad, sibul jms), korralik kasvuhoone,...
Teel Gavuki turismikülla ehitati maja. Kasutasime kohe võimalust lähemalt uudistada. Nimelt on siin põhiliseks ehitusmaterjaliks savi, mida segatakse põhuga, aga ehitatakse ka ainult savist. Suuremates asulates ja linnades on näha olnud ka telliseid, kuid põhiliselt kasutatakse põletamata savi.
Veel Eestis olles selgus, et Usbekistani kohalikku raha somme meil ei vahetata. Küll aga pidi seda saama teha kohapeal ja ilma eriliste muredeta. Me ei ütleks päris nii…
FOTOD | Talupidaja elu Usbekistanis on erakordselt raske (13)
Maaleht UsbekistanisKohe kui olime lennujaamast välja saanud ja veidi keha kinnitanud, läksime vaatama, kuidas käib elu kohalikus talus.
Usbekistani ettevõtetes on tavaline, et üks ettevõte tegeleb ühe tootmisprotsessi kõigi etappidega. Nii külastasime Usbekistanis Hiiva siidivabrikut, kus kogu protsess toimub algusest lõpuni ühes kohas alustades siidiusside kasvatamisest mooruspuudel ning lõpetades siidisallide ning -vaipade tootmis...
111 KEVADIST FOTOHETKE Usbekimaa hunnitu toidukultuuriga. Ettevaatust, suu hakkab vett jooksma! (8)
Suus sulav retk šašlõkist samsani, pilafist ja hobuselihast rääkimataKAKS SUURT GALERIID | Maalehe reisisellide uskumatud kogemused Usbekistanist, kus on hõlbus miljonäriks saada (71)
Kus vahetada raha, mida süüa, mida karta, loo lõpul hulk reisitarkusi!Kaasasündinud südamerike diagnoositakse Eestis igal aastal 100-120 lapsel. Nende laste raviga tegeldakse Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Tallinna Lastehaiglas.
Maaleht kuulutas oma 35. juubeliaastal välja konkursi “Maalehe kogukonna hing 2022”, millega otsime ja tunnustame üle Eesti neid inimesi, kelle töö ja entusiasmi najal elavad ja arenevad meie väiksemad kohad ning piirkonnad, kuhu riik ja omavalitsus alati ei jõua.
Maaleht kuulutab 35. juubeliaastal välja konkursi „Maalehe kogukonna hing 2022“. Soovime väärtustada tegusaid, aktiivseid, toredaid ja ettevõtlikke inimesi, kes viivad elu Eestimaal edasi igas Eestimaa nurgas – oma kogukonnas.
Kui meile tundub, et toidulauaga on midagi valesti või on meid tabanud tervisehäire, millele söögi hoolika valimisega saab leevendust või koguni tervenemist tuua, on hea mõte otsida abi toitumisnõustaja või -terapeudi juurest. Paljusid selle ameti pidajaid Eestis on koolitanud Annely Sootsi või mõni...
KUULA | Õigel hetkel antud arstiabi päästab teie elu! Teeme selgeks, millal tuleb pöörduda EMOsse (30)
Pea kõigil inimestel on elus ette tulnud olukordi, kus nad ise või nende lähedased vajavad kiiresti arstiabi. Haigla erakorralise meditsiini osakonda pöörduvad patsiendid kas traumaga või siis terviserikke tõttu, mis abi saamata võib põhjustada püsiva tervisekahjustuse või halvimal juhul surma.
Kindlasti peavad Usbeki köögis olema kazan, mangal ja tandoori. milleta toidutegemine pole võimalik.
Maks on kõige suurem organ inimese kehas. Oluline on ka see, mis maksal teha tuleb, säilitamaks organismi korrektne töövõime. Synlabi laboriarst dr Jüri Laasik kasutab maksa kohta koguni terminit „suur laboratoorium”. „Öeldakse, et maksas toimub ühes minutis miljon reaktsiooni, võime ainult ette kuj...
MAALEHT KUTSUB REISILE | Usbekistanist leiab neid maavarasid, millest tööstusel hädasti puudus on (3)
Rahvaarvult – 35 miljonit elanikku – on Usbekistan Kesk-Aasia suurim riik, mis jääb Amudarja ja Sõrdarja vahelisele alale. Neil kahel jõel on otsustav tähtsus kaubateede ja tsivilisatsiooni tekkele kogu selles piirkonnas.