KUULA | Geenidiagnostika roll meditsiinis järjest suureneb
(9)Tartu Ülikooli Kliinikumis alustas 1. aprillil tööd geneetika ja personaalmeditsiini kliinik, kus tegeletakse pärilike haiguste diagnostika ja raviga. Kliinikus on kasutusel moodsaid geenidiagnostika meetodeid ning fookus on pärilike haiguste ennetamisel ja nende võimalikult varajasel avastamisel.
Uue kliiniku juhi dr Sander Pajusalu sõnul loodi kliinik Tartu ülikooli kliinikumi ühendlabori kliinilise geneetika keskuse baasil. „Spetsiifilise raviüksuse loomine oli vajalik, kuna geenidiagnostika vajadus on tõusnud paljudel arstlikel erialadel ning geneetilised uuringud on saamas paljudel erialadel igapäevaseks rutiiniks,” rääkis dr Pajusalu. Tema sõnul on kliiniline geneetika muutumas aina enam diagnostikat pakkuvast erialast aktiivseid sekkumisi ja ravi võimaldavaks meditsiinivaldkonnaks.
Uues kliinikus on erinevad osakonnad kliinilisele geneetikale ja laboratoorsele geneetikale, lisaks personaalmeditsiini osakond.
Dr Pajusalu peab tähtsaks olla heaks koostööpartneriks Tartu Ülikooli teaduslaboritele ning Eesti Geenivaramule, et teadustulemusi patsientide hüvanguks paremini rakendada. Nagu laiemalt tervishoius, nii on ka meditsiinigeneetikas aina olulisem roll ennetusel ja haiguste võimalikult varajasel avastamisel.
„Kui eelmisel kümnendil arenes meditsiinigeneetikas plahvatuslikult diagnostika, siis sel kümnendil on ees ootamas kiire areng just ravis. Uus suund on ka geeniteraapia,” kirjeldas dr Pajusalu ja lisas: „geneetika ja personaalmeditsiini kliinik on tihedas koostöös kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskusega, kus professor Katrin Õunapi juhtimisel keskendutakse haruldaste haiguste ehk harvikhaiguste diagnoosimisele, jälgimisele ja ravile.“