Tartu Ülikooli Kliinikumis alustas 1. aprillil tööd geneetika ja personaalmeditsiini kliinik, kus tegeletakse pärilike haiguste diagnostika ja raviga. Kliinikus on kasutusel moodsaid geenidiagnostika meetodeid ning fookus on pärilike haiguste ennetamisel ja nende võimalikult varajasel avastamisel.
KUULA SAADET | Ajaloolane David Vseviov mõtiskleb Euroopa päeval Venemaa ja ELi erinevate väärtuste üle (115)
Ajaloolane ja õppejõud David Vseviov mõtiskleb Euroopa päeval Eesti idanaabri Venemaa ja Euroopa Liidu väärtuste erinevuse ning otsuste tegemise protsesside ja nende tagajärgede üle.
Eestis tuleb ID-kaarte vahetada iga viie aasta tagant. See valmistab peavalu eakatele, kellel on keeruline kodust välja pääseda, et teenindusbüroos pildistamiseks ja sõrmejälgede andmiseks tunde veeta.
KUULA | Kuidas arstid saavad aidata koroona läbi põdenud inimest, kes kurdab tükk aega hiljemgi nõrkuse ja väsimuse üle? (8)
TÜ Kliinikumi sisekliiniku nakkusosakonna juhataja dr Anne Kallaste sõnul on koroonaviirus ühest küljest üpris hästi „läbi uuritud”, kuid teisalt käib nii viiruse, parema ravi, vaktsiinide kui ka haiguse kulu ja hilisemate tüsistuste uurimine jätkuvalt igal pool maailmas.
Mainekas teadusajakirjas Nature Communications avaldati hiljuti Tartu Ülikooli teadlaste uuring, mille tulemused näitavad, et soolestiku mikrobioomi mõjutavad nii inimese elustiil, tervis kui ka ravimite tarbimine.
KUULA | Õigel hetkel antud arstiabi päästab teie elu! Teeme selgeks, millal tuleb pöörduda EMOsse (30)
Pea kõigil inimestel on elus ette tulnud olukordi, kus nad ise või nende lähedased vajavad kiiresti arstiabi. Haigla erakorralise meditsiini osakonda pöörduvad patsiendid kas traumaga või siis terviserikke tõttu, mis abi saamata võib põhjustada püsiva tervisekahjustuse või halvimal juhul surma.
Maks on kõige suurem organ inimese kehas. Oluline on ka see, mis maksal teha tuleb, säilitamaks organismi korrektne töövõime. Synlabi laboriarst dr Jüri Laasik kasutab maksa kohta koguni terminit „suur laboratoorium”. „Öeldakse, et maksas toimub ühes minutis miljon reaktsiooni, võime ainult ette kuj...
KUULA | Vereringe haigused on meil peamiseks surma põhjustajaks. Kuidas riske vältida ja ohte ära tunda? (3)
Südame-veresoonkonna haigused on arenenud riikides endiselt peamiseks surma põhjustajaks. TÜ Kliinikumi südamekliiniku kardioloogia osakonna juhataja dr Märt Elmeti sõnul elavad inimesed neis riikides kauem ja tihti tabavad südamevaevused just eakamaid. Ent suur roll on siin elustiilil.
Taskuhäälingu "Tervist" seekordseks teemaks on südame-veresoonkonna haigused, külas TÜ Kliinikumi südamekliiniku kardioloogiaosakonna juhataja dr Märt Elmet.
Tervist! saate seekordseks teemaks on üksildus ja sotsiaalne isolatsioon. Kas see võib põhjustada või süvendada teisi haigusi? Erinevad uurimused näitavad, et võib küll. Liis Seljamaa küsitleb Ida-Soome Ülikooli psühhiaatria doktoranti Siiri -Liisi Kraavi, kes veebruaris kaitseb Ida-Soome ülikoolis ...
Noorte vaimne tervis on muidugi laiem teema üldiselt, taskuhäälingus Tervist! keskendume praegusele olukorrale, ehk kuidas saab hakkama laps, kui tema päevarutiin on ebakindel, kui sotsiaalsed suhted on katkenud või sõprade-sugulastega kokku saamine keeruline.
Kas ja kuidas saame me tugevana hoida oma immuunsüsteemi? Proviisor, Tartu ülikooli Farmaatsia Instituudi juhataja, framakognoosia professor, ravimtaimede uurija dr Ain Raal ütleb, et tugevdada immuunsüsteemi ei saa, küll aga saab üht-teist oma immuunsüsteemi heaks teha küll.
Meeste tervisenäitajatele pööratakse järjest enam tähelepanu. Seda nii avalikul kui ka individuaalsel tasandil. Konsultatsiooni ja vastuvõtule minnakse järjest enam ja see on selgelt positiivne trend. Küll aga ei saa sama öelda meeste tervisenäitajate olulise paranemise kohta, sest see trend on pige...