Tänapäeval räsivad inimkonda kaks pandeemiat: COVID-19 ja HIV/AIDS. Aastail 1983 ja 1984 avastasid hilisema Nobeli laureaadi Luc Montagnier’ töörühm Pariisis ja Robert Gallo töörühm USAs, et AIDSi põjustab HIV. Aastal 1988 avaldasid nad ülevaateartikli teadusajakirjas Scientific American.

Võime sealt lugeda, et AIDSi pärast polevat põhjust paanitseda, sest HIVi levik riskigruppidest väljapoole olevat ebatõenäoline. Artiklis antakse üksikasjalik ülevaade AIDSi ravimitest ja ka vaktsiinidest, mis küll veel viimistlemist-testimist vajavad.

Tegelikult oldi 1988. aastal alles pandeemia esimeses faasis ja HIV oli just hakanud levima riskigruppidest välja. Maailma meditsiiinil kulus umbes 25 aastat, et õppida HIV-positiivse elu veidi pikendama. Ehkki vahendid viiruse leviku pidurdamiseks olid kogu aeg kasutusel, ei suudetud siiski pandeemiat 20 aastat maha suruda.

COVID-19 vastasesse võitlusse on maailm paremini mobiliseerunud, kuid kas keegi julgeb nõnda kindlameelselt hoobelda nagu Gallo ja Montagnier aastal 1988?

Avalehele
44 Kommentaari
Loe veel: