Terviseamet ja õpetajad hädas: koolilaste seas õitseb ohtliku huuletubaka äri

 (93)
Huuletubakas
HuuletubakasFoto: OLIVIER MORIN, AFP

Harvad ei ole juhtumid, kus emad avastavad väikelast magama pannes tema põsest nikotiini sisaldava snusi padjakese.

"Õpetajatelt saadud tagasiside põhjal on koolides käimas lausa järelturg, kus vanemate klasside õpilased müüvad kasutatud-kuivatatud huuletubaka padjakesi noorematele,“ tutvustas Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder olukorda.

Samuti jõuab mürgistusteabekeskuse infoliinile üha rohkem kõnesid vanematelt, kelle väikelapsed on saanud nikotiinimürgistuse ohutuks peetavast huuletubakast.

Oderi sõnul on inimesed läinud lihtsalt reklaami õnge. Hiljuti Eestis müüki tulnud snusi on reklaamitud kui traditsioonilisest snusist ohutumat, sest see sisaldab tubaka asemel nikotiiniga immutatud tselluloosi. Kuid tõde on, et nikotiin on närvimürk ja üledoosina põhjustab see mürgistust nii lastel kui täiskasvanutel.

„Sõltuvust tekitav potentsiaal on pea sama kõrge kui opioididel.“ hoiatas Oder.

Viimase poole aasta jooksul on laste nikotiinimürgituste tõttu tehtud kõnede hulk kasvanud ligi 2 korda. Snusile lisanduvad nikotiini närimiskummist, -plaastritest, e-sigareti vedelikest, sigarettide närimisest põhjustatud nõustamised.

„Kui kahtlustate, et laps on tarvitanud snusi padjakesi või mistahes nikotiinitooteid, siis kindlasti konsulteerige alati mürgistusinfoliiniga,“ ütles Oder.

Kui laps on juba uimane või teadvuseta, siis tuleb nikotiinimürgistuse kahtluse korral helistada koheselt hädaabinumbril 112.
Sümptomiteta või kergete seedehäiretega patsienti võib jälgida kodus.
Mürgistuse korral võib osutuda vajalikuks ka aktiivsöe andmine - täpsemad juhised mürgistusinfoliinilt 16662.