See aga ei tundunud paljudele piisavalt läbipaistev protsess ning nii mõeldi välja kord, kus iga kandidaadi pooldajad peavad tema juurde ritta võtma. Niisugune kord ongi kestma jäänud.

Ülemsootska valimisel võivad Paul Hagu sõnul osaleda inimesed, kes tunnistavad end Seto kuningriigi alamateks ning loomulikult tuleb kohal viibida, mingit kaugteel hääle andmist ei ole.

Ülemsootskaks saab kandideerida aga ikka vaid see, kelles voolab seto verd.

Kuna ootused ülemsootskale on ajaga kasvanud ning sellest on saanud aktiivne esindusroll, mis igaühele sobida ei pruugi, siis on viimasel ajal tavaks kandidaatidega kokku leppida ja selgitada, kas ollakse valmis sellist ülesannet enda kanda võtma. Ka on neid, kes just ameti keerukuse ja raskuse tõttu end kanidaatide hulgast juba enne valimisi taandavad.

Endised ülemsootskad moodustavad Setomaa kroonikogo ning on valitsevale ülemsootksale nõu ja jõuga abiks.

Valimised ise näevad välja nii, et kandidaadid seisavad suurtele puupakkudele, mille juurest hargenvad suured nöörikerad. Pooldajad seisavad üksteise taha ritta ning haaravad parema käega nöörist.

Hääletamine kestis tänavu 15 minutit ning valimised lõpetas kõva kahuripauk.

Kui Hõrna Aare oli ameti maha pannud ja uut ülemsootskat alles valiti, ootas sau kase all:

Sau ootab uut ülemsootskat.

Hääled loeti üle ja tulemus tehti teatavaks — nii on tegemist ühe kiirema valimisprotsessiga. Kuna ülemsootskaks saab ainult see, kellel on Peko heakskiit, siis tulemust kahtluse alla panna ei saa, kuid kohalikel on arutamist selle üle palju.

Tänavu kandideerisid Rein Järvelill, Urmo Uiboleht ja Merca. Ülemsootksaks sai Järvelill, kes enda kinnitusel sai kandideerimiseks Pekolt tõuke.

Nii näeb välja ülemsootksa valimine:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid