Teisest Maailmasõjast võttis Addold Mossin osa Eesti vabatahtlike Soome Jalaväerügemendi 200 koosseisus. 1944. aastal põgenes ta Rootsi. Rootsis õppis ta 1954 – 1962 Eesti Teaduslikus Instituudis (ETI) õigusteadust ja filosoofiat ja oli selle üliõpilaskonna esimees 1955-1962, andis skandinaavia keeltes välja ajalehte “Eesti Teataja – Euroskandinav”, mis tutvustas Eesti ja eestlaste olukorda. Ta oli ka Stockholmi Eesti Ühingu raadiosaadete toimetaja ning andis välja eestikeelseid lasteraamatuid. 1984. aastal kaitses ta Colombo ülikoolis (Sri Lanka) filosoofiadoktori kraadi ennetusravi, alternatiivse ja tänapäevase meditsiini ühisosa alal, on ka sama ülikooli audoktor.

1992. aastast on Mossin olnud aktiivselt tegev Eestis taarausu taastamisel ja edendamisel mitmetes organisatsioonides. 1992-2013 andis ta välja Hiie Teatajat.

Mossini mütoloogilisi tegelasi on vaimukalt portreteerinud võro päritolu Saaremaa kunstnik Erkki Evestus. Metsatöllu üks plaate kannab Äio nime, sama nime kannab ka Katariin Raska pärimusmuusika projekt. Tema mõju kodumaisele kultuurile on aga märksa laiem.

Addold Mossin on Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler aastast 2003.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid