(Foto: Delfi, Ilmar Saabas) Eestielu

Temaga suheldes oli alata tunda ehedat kristlikku armastust, headust, külalislahkust ja hingesuurust. Ta teenis nunnana üle 50 aasta, sellest 43 aastat Pühtitsa kloostri abtissina. Iguumenja Varvara oli juba ammu raskesti haige ja suutis vaevu liikuda, kuid jätkas siiski väsimatult oma tööd kloostri juhtimisel. Tal oli õdede seas väga suur autoriteet ning tal jätkus kõigi vastu lõputult emalikku armastust. Mullu augustis tähistas ema Varvara oma 80. sünnipäeva. Sel puhul omistas püha patriarh Kirill iguumenja Varvarale Moskva Püha Jefrosinja I astme ordeni. Ema Varvarale saadetud õnnitluses öeldi: „Te olete paljude Vene Õigeusu Kiriku laste jaoks tõeliseks eeskujuks omakasupüüdmatus armastuses jumala ja inimeste vastu, kristlike käskude vankumatu järgimise eeskujuks, hingelise arenemise musternäidiseks.” Järk-järgult on Pühtitsa klooster ema Varvara targal juhtimisel muutunud ning kujunenud tõeliseks õigeusu kantsiks Eestimaa pinnal. Iga päev saabub siia sadu palverändureid Eestist ja kogu maailmast ning pajudele saab see külaskäik nende elus pöördeliseks: nad teevad läbi püha ristimise ja hakkavad elama kristlikku elu.

10. veebruaril 2011 oli Pühtitsa kloostri Uspenski kirik juba varahommikust peale täis valgeõielisi pärgi ning tulvil sadu leinajaid, kes olid tulnud ema Varvaraga hüvasti jätma. Kogu öö lugesid nunnad tema sarga juures palveid ning kell 8 hommikul helisesid kirikukellad ja algas liturgia, millel teenis kümneid vaimulikke eesotsas Narva piiskop Lazari ja Zaraiski piiskop Mercuriusega – Moskva ja kogu Venemaa püha patriarhi vikaariga. Piiskop Mercurius luges ette iguumenja Varvara surmale pühendatud läkituse Moskva ja kogu Venemaa pühalt patriarhilt Kirillilt, kes ei saanud haiguse tõttu ise kohale sõita. Kirikusse mahub umbes 1200 inimest. Hingeteenistuse alguse hetkel tuli inimesi ikka veel juurde. Inimesi saabus mitte ainult Eestist, vaid ka Lätist, Leedust ja Venemaalt. Kirikusse asetatud pärgade seas oli ka pärg Eesti presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt, välisministeeriumilt ning Ida-Viru maavanemalt Riho Breivelilt. Teenistus lõppes umbes keskpäeval ning leinajad järgnesid iguumenja sarka saates kiriku kalmistule. Meie Paldiski linna elanikud on Pühtitsa kloostrit külastanud korduvalt ning alati on neile saanud osaks väga soe vastuvõtt: neil on olnud au ema Varvaraga vestelda ning nad on saanud temalt väärtuslikku hingelist nõu ja õnnistust. Seda rasket ja korvamatut kaotust kergendab üksnes meie usk ning lootus kalli ja armastatud ema Varvara palvetele taevariigis. Mälestus temast ei kustu iialgi.

10. veebruaril andis Paldiski Põhjasadam kõigi jaoks, kes soovisid iguumenja Varvaraga hüvasti jätta, tasuta mugava bussi, mille eest oleme siiralt tänulikud Jelena Villmannile, Anatoli Dubitsale ja bussijuht Sergei Romanovile. Suur tänu meie austatud isa Nikolaile, Paldiski Püha Panteleimoni kiriku preestrile, hingestatud kohtumise ja peiedele kutsumise eest.