Ooperilaulja Therese Masing-Raideja MTÜ Looja eestvedaja Leida Rätsep. Foto: Virve Sepp. Rae Sõnumid

MTÜ Looja loodi 2005. aastal, et osaleda rahvusvahelises projektis Meenutuste Maja. Projekt pakub mitmekülgset loovat tegevust eakatele inimestele ningväärtustab nende elatud aastaid. Üheks selliseks tegevuseks on mälestuskastide valmistamine eaka inimese mälestuste jäädvustamiseks. Kokku on valmistatud kümme mälestuskasti, mis kogutud fotode ja väikeste sümbolitega annavad edasi inimese eluloo.

Enamus kaste on eksponeerimisel erinevates Euroopa riikides. Külalistel oli kaasas Engelhard Varipuu korstnapühkija elust jutustav mälestuskast.

Üks värvikaim ja saatuse tahtel esimeseks meenutuste kogumiks saanud mälestuskast „jutustab" ooperiprimadonna Therese Masing-Raide tegemistest aastatel 1943 - 1948 „Estonia" teatris. Kastis on lisaks fotodele ka daami kunagine lehvik ning nukk kaunis esinemiskleidis. Th erese Masing-Raide armastab siiani laulda ning esines ka Rae valla memme-taadi klubile.

MTÜ Looja talletab mälestusi ka lauludes ja näidendites. Õed Maret Kiissa ja Maie Peinar esitasid mitmeid oma eluloost jutustavaid laule.

Juba Juhan Liiv rõhutas mineviku mäletamise vajalikkust, nii lähtub ka MTÜ Looja põhimõttest: kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta.