Erakogu

Lilled peos, lips ees ja naeratus näol. Nõnda võiks iga mees 8. märtsil naisperet üllatada.

Traditsioon sel päeval naisi meeles pidada ja tunnustada algas juba 20. sajandi alguses. Naistepäev tähendas koosviibimisi töökohtades ja pidu pereringis. East ja staatusest sõltumata kingiti naistele ja tüdrukutele lilli. Praegu on paljud pühad üle kandunud kommertslikule arusaamale.

Kõik neiud tuleb kingitustega üle kuhjata ja hoidku selle eest, kui keegi ilma jääb, siis ollakse elu lõpuni solvunud.

Väljakujunenud traditsioonid ja tänapäeva noored

Uurisin seitsmelt eakaaslaselt, kuidas on neil kombeks naistepäeva tähistada. Nagu selgus, on tegemist noorte hulgas üsna populaarse tähtpäevaga. Noormehed peavad üldjuhul tütarlapsi ja naisterahvaid meeles ning püüavad neile muljet avaldada. Samas pakub naistepäev ka paljudele tüdrukutele jutuainet. Nende ootused ja lootused on päris suured.

Täheldati seda, et lilled maksavad mõnevõrra rohkem kui tavaliselt; neiud on selle päeva puhul pidulikumalt riides ja pööravad rohkem tähelepanu oma välimusele. Kuid aastatega on naistepäeva tähendus muutunud - kingitustega pingutatakse üle ja suusõnaline „head naistepäeva" ei tähenda suurt midagi.

Uurisin ka, kuidas päeva tähistatakse, kas viiakse/oodatakse lilli. Üldjuhul vastati, et lähedastele neidudele viiakse, samas suurelt ei tähistata. Eks iga neiu sügaval sisimas ikkagi ootab lilleõit, aga ära pole ilmajäämise pärast keegi surnud.

Mõni huvitav seik. Üks neidudest mainis: „2. klassis sain klassivennalt punase roosi. Koju jõudes tuli välja, et olin pere ainuke lillesaaja." Üks noormeestest meenutas: „Ma mäletan, et seitsmendas klassis planeerisin seda päeva pikalt ette - sai üsna mitu lilleõit varutud. Läksin siis kooli ja hakkasin lilli ilusate soovide saatel üle andma, kuid kõik reageerisid kuidagi imelikult.

Samas keegi midagi ei öelnud. Kui koju jõudsin, vaatasin kalendrisse ja sealt vaatas mulle vastu 7. märts."

Võib öelda, et noored on naistepäeva kommetega kursis, aga minu meelest kannavad selle tähtpäeva mõtet edasi siiski täiskasvanud abieluinimesed. Lilleõisi on jagatud ja vastutasuks nii mõnigi musi saadud.