Noorte kunstnike juhendaja Tuuli Puhvel, noorim malevlane Marili Lillepeska ja staažikaim malevlane Rita Raadik pidid selleks, et lint läbi lõigata, paadiga Õhne jõele sõudma. Fotod: Alar Karu Tarvastu Teataja

Paadikuuride välisilme värskendamise mõte tekkis juba eelmisel sügisel ja nii tegi vallavalitsus Tartu Kõrgema Kunstikooli maaliosakonnale koostööpakkumise.

Kevadeks valmisid tudengitel viisteist kavandit, mille hulgast valis hindamiskomisjon välja kaks tööd ning tegi autoritele ettepaneku kujundada kahest tööst ühtne kavand. Võitnud tööde autorid Heliisa Aare ja Ave Kitsel olid ettepanekuga nõus ning koostöös juhendaja Tuuli Puhveliga valmis kavand, millel on rahvatantsijaid, Suislepa õunu ja kalamehi koos paadiga ümbritsemas mulgi ornamentika.

Et paadikuuride uus välimus pidi valmis saama töömaleva tegutsemisaja ehk kümne päeva jooksul, siis kujuneski seekordne töömalev otsekui kunstikooli suvelaagriks, sest noortel oli suurepärane võimalus töötada koos kavandi autori Ave Kitseli ja tema juhendaja Tuuli Puhveliga. Malbe meisterlikkusega õpetas Tuuli, kuidas suurendada mustreid, neid välja lõigata, seintele kanda ja siis vastavalt töökavale värvida. Noored said olulisi teadmisi, kuidas lugeda töökavandeid, segada värve ja hoida ning hooldada kunstitarbeid.

Ave nõudliku juhendamise all õpiti mulgi rahvusornamentika kujundamist ja selle tööpindadele kandmist. Kuna samal ajal oli Suislepas ka kunstitudengite maalilaager, siis nende näituse külastamine koos õppejõuga avardas noorte silmaringi ning õpetas märkama kunsti enese ümber.

Paadikuuride avamine maleva viimasel päeval tekitas noortes suurt elevust, sest nende tööd olid vaatama tulnud nii paadiomanikud kui ka Suislepa elanikud. Rahul olid kõik kohaletulnud ning paadiomanikud üllatasid noori maiustuste, puuviljade ja purjeka pildiga tordiga.

Au koos juhendaja Tuuli Puhveliga lint läbi lõigata said enesele staažikaim malevlane Rita Raadik ja noorim malevlane Marili Lillepeska.

Lisaks värvimistöödele korrastasid malevlased Tarvastu ja Suislepa kalmistut ning punusid rahvuslikku paela valla lasteaialaste rahvariiete jaoks.

Malevlastele oli igal päeval tasuta soe lõunasöök (aitäh, kokatädi Imbi!) ning kaks toredat väljasõitu - käidi Veskisillal kartidega sõitmas ja forelle püüdmas ning Cantervilla lossi mängumaal.

Selle aasta malevlaste särgid kujundasid Tarvastu Gümnaasiumi õpilasfirma "Mirembe kleepsud" liikmed Heleri Mändla, Margit Külaots ja Rita Raadik. Maleva korraldamisel toetas meid MTÜ Võrtsjärve Ühendus Leader meetme kaudu.

Piret Kuropatkin,
töömalevlaste juhendaja

Maive Feldmann,
Tarvastu valla haridus- ja Kultuurinõunik

Tarvastu töömalevlased 20. juunil Suislepas Õhne jõe ääres paadikuuride avamist ja töömaleva lõpetamist tähistamas.
Tarvastu Teataja
Seekordne Tarvastu noorte töömalev oli otsekui kunstikooli suvelaager, mis andis osalejaile palju väärt kogemusi
Tarvastu Teataja

Suislepa paadipäeva korraldajad tegid head koostööd ilmataadiga

Suislepa paadipäev 29. juunil oli järjekorras VII ja tõesti garanteeris ilus ilm naudingu suvepäevast nii osalejatele, korraldajatele kui ka esinejatele. Kahjuks oli ilmataadile vajalik pistisesumma oodatust kõrgem ja selle kokkusaamiseks pidid külastajad lunastama esmakordselt kohustusliku viieeurose randmepaela.

Vastutasuks oli paadipäev koos kõigi sinna juurde kuuluvate atraktsioonidega: batuut, Valio kohukesed ja A le Coq'i limonaadid lastele, paatide rongkäik, paadiralli, kanuude võidusõit, kõrgetasemeline kontsert ja uudisena sel aastal poker run.

Poker run on laialt levinud kombineeritud võistlus orienteerumisest ja kaardimängust. Osavõtjad läbisid neli kontrollpunkti Võrtsjärve kallastel, said kaardipakist kaardi tõmmata ja lõppmäng toimus õhtul Suislepas. Ei võitnud mitte kõige kiirem raja läbija, vaid parima kaardikombinatsiooni omanik. Poker run'i viiakse läbi erinevatel liikumisvahenditel - autod, mootorrattad, hobused, jalgrattad ja ka päris jalgsi.

Paatidele toimus see Eestis esimest korda ja osalejaid oli kohe 90.

Kontserdi muusikalise poole eest hoolitsesid Triin Niitoja ja John4, Põhja-Tallinn ja Suislepa Paadiseltsi lastekoor ning Vaiko Eplik ja Eliit. Olgem ausad - pileti eest oli võimalus kuulata Suislepa Paadiseltsi lastekoori, kõik teised etteasted olid tasuta kauba peale.

Jalgpallis olid edukad mõlemad võistkonnad seisuga 4:2. Nagu rivaalide vahel kokku lepitud, siis tehingu detaile ei avalikusta. Kes mängu jälgis, see nägi ise, kumma värava võrk tihedamini sahises. Mänguvahendina oli jalgpallilahingus kasutusel täiesti originaal 2010. aastal Lõuna- Aafrika Vabariigis toimunud MM-il kasutusel olnud Adidase Jabulani jalgpalli äravahetamiseni sarnane Aasias toodetud odav koopia.

Paadiralli suurim keskmine kiirus 13,2 km pikkusel distantsil oli 105,37 kilomeetrit tunnis. Nagu ikka, käis ring ümber Tondisaare ja lõviosa distantsist piki käänulist Õhne jõge ülesvoolu Suislepani.

Igamehe paadirallil osales kokku 24 paati ja jetti, eriauhind anti kiireimale kummipaadile, alumiiniumpaadile ja huvitava kostüümi eest.

Kanuude võistlusest võttis osa 8 paatkonda. Üks paar koosnes eranditult nõrgema soo esindajatest, võitjaks osutus sama piloot, kes ka eelmisel aastal, kuigi ta oli sel hooajal võistlustules uue kaardilugejaga.

Kaks korda keerati kanuu kummuli. Ülikonnas teele läinud võistleja oli üdini märg, kuid õnnelik. Teisel korral läks kanuu täiesti põhja. Ennastsalgava päästeoperatsiooni korraldas vahva Aniteci paadiseltskond.

Pealtvaatajate hulgast kuuldus aplaus. Ka kanuud kohale toonud Roosimäe puhketalu esindaja võis hirmuhigi laubalt pühkida, sest ei pidanud sõiduvahendi kättesaamiseks sukeldumisülikonda ja ujumismaski kasutama.

Käepaelad olid loosimise tarbeks varustatud numbritega ja numbrite vahel loositi välja traditsiooniline suitsupõrsas. Viimane oli loosimise võitjat nähes nii õnnelik, et vupsas lausa ise kotist välja ja maandus otse uue omaniku süles.

Reedel oli Suislepas jõe ääres umbes 20 paati, aga paadipäeva õhtupoolikult loeti kokku 62 veesõidukit. See number ei ole kindlasti täielik, kuna sagimist oli palju ning kõiki ei õnnestunud kordagi korraga pildile saada.

Oli tore suvepäev! Paadipäevade korraldusmeeskond tänab kõiki osalejaid ja toetajaid, sest ilma teieta poleks nädalavahetus nii põnev olnud.

Reiko Teepere