Foto: Sadala kooli arhiiv

Praeguses majas asub Sadala kool 1987. aastast. „Koolihoone vanemas osas avame juubelipidustusteks näituse, kus ennekõike saab vaadata fotosid koolielu erinevatest aegadest. Vanimaks välja pandud dokumendiks on kooli kroonikaraamat. Näituse koostas kauaaegne pedagoog ja praegune sekretär-arhivaar Aime Liivamägi," ütles kooli direktori kohusetäitja Angela Saksing.
"Laius-Tähkvere mõis muutus vahepeal riigimõisaks, sest majapidamisel puudus omanik. Tänu sellele said talupidajad vabamalt tegutseda ja ka kooli rajada. Toonane kihelkonnakool oli kaheklassiline tütarlastekool ning selles mõttes ainulaadne omaaegsetes Baltimaade kubermangudes," ütles ta. Sadala koolis on õppinud mõnedki hiljem oma tööga tuntuks saanud mehed ja naised. Perioodil 1938-1941 sai siin alghariduse hilisem nimekas teleajakirjanik Valdo Pant.

Väiksuses seisneb võlu

Kooli juubeli puhul peetavas kõnes toonitab Angela Saksing kooli olulisust inimese kujunemisel. „Rõhutan ka seda, et mida rohkem on möödas kooli lõpetamisest, seda sügavamalt vilistlased kooli väärtustama hakkavad . Ja nii muutuvad mälestused järjest ilusamaks. Panen kõnesse ka mõtte, et Sadala kool on küll väike, kuid ehk selles väiksuses peituvadki hariduskolde aura ja võlu. Ise pole ma Sadala põliselanik, kuid siia tulles hakkasin peatselt ühtse pere tunnet tundma. Koolis töötab rohkesti silmapaistvalt staažikaid pedagooge, näiteks Riina Vaher, Mare Talve, Tiina Valk, Ludmilla Lukas ja teised. Nemad on mitmete traditsioonide loojad ja elushoidjad. Igal aastal tähistame Eesti iseseisvuspäeva, teoks saavad poiste- ja tüdrukutenädal ja ürituste sari, mis pühendatud emakeelepäevale. Peame kardipäevapidu ja sügise sünnipäeva, mil kooliõues valmib peenar taluaias kasvatavatest lilledest. Hoolekogu korraldab aga kevadel sinilillepeo, kuhu kutsume ka need lapsed, kes uuel õppeaastal esimesse klassi tulevad," rääkis Saksing.

Foto: Sadala kooli arhiiv

Ennekõike sisustavad aga Sadala põhikooli 115. aastapäevale pühendatud kontsertaktuse kooliõpilased. Poisid ja tüdrukud esinevad laulu ja luulekavaga. Kava koostajateks ja juhendajateks on õpetajad: muusikaõpetaja Mare Talve ning eesti keele ja kirjandusõpetaja Riina Vaher. Aastapäeva tähistamisest valmib film, mida on kohapeal võimalik tellida.

Koolijuht Saksingu sõnul on Sadala põhikoolil sõpradest ja toetajatest püsivamad koostöösuhted põllumajandusfirmaga Sadala Agro, osaühinguga Merelen, iluettevõtja Liivi Jalastoga, talupidaja Jüri Kogeriga.

Suund koduloole

Sadala kooliga seotud uuendustest rääkides ütles Angela Saksing, et tänavu on võetud suund koduloo õpetamisele. „Eesmärgiks on uurida ja tulevastele põlvedele talletada kooli ja kogu paikkonna ajalugu ja siit võrsunud tuntud inimeste elu- ja töökäiku. Kodulugu hakkab õpetama Aime Liivamägi. Kodulootunnid toimuvad esimese, neljanda ja seitsmenda klassi õpilastele," märkis koolijuht.