Validaatorite kasutamine ühistranspordis Foto: Ilmar Saabas

Kirjeldatud olukorda Harju maakonna bussides kommenteerib Harjumaa Ühistranspordikeskuse piletimüügi spetsialist Raido Needrit järgmiselt: “Võib ette tulla olukordi, kus andmeside on häiritud ja serveri ühendust ei ole võimalik saada, mistõttu kaardil olevat sõiduõigust või sinna laetud raha ei ole võimalik tuvastada. Sellisel juhul ei pea bussijuht peale laskma inimest, kes ei ole tõendanud pileti olemasolu.”

Mis saab siis, kui mobiilside häire tõttu tuleb osta pilet sularaha eest, kuid reisijal sularaha pole? Lembineni sõnul on kiireim võimalus laenata raha mõnelt kaasreisijalt, võtta tema kontaktandmed ja hiljem raha tagastada. “Vanamemmed on näiteks koolilastele raha laenanud, et nad õhtul koju saaks,” toob Harju maavalitsuse ühistransporditalituse ühistranspordi vaneminspektor Marge-Thea Lembinen näite.

Kui bussis raha laenajaid ei leidu ning bussijuht reisija piletita bussi laseb, võib bussijuhti veonõuete tahtliku eiramise eest karistada kuni 200 trahviühikuga ehk 800 euro suuruse trahviga. Kuigi ligi poole piletikontrolli “vahele võtmistest” moodustavad valideerimismasina viperuste tõttu pileti ostamata jätmised, on toimunud on vaid kaks asjakohast menetlust.

Loe edasi Harju Elust.