Johan Hilgersi Fokker Nõmmel 1912. aastal. Foto: Leho Lõhmuse erakogu Nõmme Sõnumid

Aga läheme ajas veelgi kaugemale. Esimest korda tutvusid nõmmelased lennumasinaga 1912. aasta suvel. Jaava saarelt pärit Hollandi lendur Johan Hilgers demonstreeris 21. juulil Fokkertüüpi lennukil siin oma oskusi. Praeguse Männiku tee ja Valdeku ristmiku lähedal oli tol ajal Tallinna ratsa sõidu edendamise seltsi hipodroom. Tegelikult madalate mändidega ääristatud lage ja liivane ala, mis lennuki õhkutõusmiseks sobis aga hästi. Pileteid müüdi selleks etenduseks juba mitu päeva varem Kuld Lõvi restoranis Tallinnas ja Meyeri restoranis Nõmmel. Kaasaegsete mälestuste järgi oli lennuk tõusnud kuni 750 meetri kõrgusele ning saavutanud kiiruse ligi 100 kilomeetrit tunnis. Lendur tegi mitmekilomeetrise ringi Nõmme kohal ning demonstreeris hipodroomile kogunenud rahvale oma vigurlennuoskusi. Nädal hiljem kordas Hilgers oma lende. Nüüd võttis ta lennule kaasa ka ühe reisija, kelleks sai Nõmmel suvitanud tallinlane Moritz Blumberg .

Möödus veidi enam kui aasta ja taas oli ajalehtedel põhjust kirjutata Nõmmest. Ikka lennunduse võtmes. Nimelt teatati 1913. aasta novembris, et 1,5 versta Nõmmelt Pääsküla poole (umbes praeguse Kivimäe kandis) on hakatud lennukitehast ehitama. Tehase kõrvale planeeriti ka lennuväli. Selle ettevõtmise taga oli Kuramaalt pärit Alexander von Willish , lennunduses selleks ajaks juba tuntud mees. Sama aasta alguses oli ta konstrueerinud ja ehitanud lennuki nimega Põhjamaa Pääsuke ning sellega suvel Liepajas proovilendegi teinud. 1914. aasta juunis teatataksegi, et «lennukitehases Nõmme taga», kus ametis kümme töölist, on esimese lennukiga maha saadud. Mootor oli valmistatud Gnome tehases Prantsusmaal, kere aga tehtud kohapeal, Nõmmel. Mis tüüpi see lennuk oli, pole kahjuks täpsustatud. Lisaks Pääsukesele oli Willishi konstrueeritud ka terve seeria vesilennukeid Willish-Morskoi. On siiski kahtlane, et Nõmmel vesilennukeid tehti. Aga mine tea?!

Kuid häda oli sellest, et Tallinna ümbruses ei saanud enam proovilende teha. Oli see ju nüüd merekindluse suletud piirkond. Ning mõni kuu hiljem, augustis 1914, algas Esimene maailmasõda, mis peatas kõik niisugused projektid.