Adžaaria autonoomse vabariigi põllumajandusministeeriumis kohtuti piirkonna põllumajandusministri Zaur Phutkaradze ja teiste ministeeriumi töötajatega.

Minister rääkis põhjalikult Gruusia põllumajanduse olukorrast ning samas tundis elavat huvi Eesti põllumajandussektori vastu. Ta tõi välja, et Gruusia põllumajanduses on olulisel kohal viinamarja ja tsitruseliste kasvatamine. Nõukogude perioodil oli väga suur ekspordiartikkel tee, mis tänastes oludes on oma tähtsust kaotanud. Sellest tulenevalt on püütud tee tootmises keskenduda just traditsioonilistele, kunagi Gruusiale majanduslikku edu toonud teesortide edasiarendamisele ja turustamisele.

Tegeletakse ka piima ja liha tootmisega, kuid siin jäädakse Eestile veel alla ja arenguruumi organisatoorses osas on piisavalt. Näiteks pole suudetud loomakasvatajaid koondada suuremateks üksusteks, igaüks peab oma koduaias ühte-kahte lehma või kitse ja sellises olukorras on toodangu koondamine ja ühisturundamine üsna keeruline.

Suurem osa grusiine on hõivatud põllumajandussektoris ning põlluharimiseks sobivat vaba maad praktiliselt pole. Maa on eraomandis või pikaks ajaks välja renditud. Viimase puhul on oluline, et rentniku tegevust jälgitakse ja rendilepingu jätkumine sõltub sellest, kui hästi maad on hoitud.

Koosviibimisel tegi Põlvamaa omavalitsusi tutvustava ettekande Räpina vallavanem Teet Helm. Ühtlasi andis ta lühiintervjuu kohalikule telemeediale, kes tundis huvi, miks õppereisi sihtkohaks valiti just Gruusia, millised on senised muljed ja milliste mõtetega minnakse koju tagasi.

Kohtumise teises pooles oli võimalik lähemalt rääkida huvipakkuvatel teemadel ja küsida küsimusi. Minister Phutkaradze rõhutas, et tal oli väga hea meel kohtuda Eesti kolleegidega ja avaldas lootust sõprussuhete jätkumisele. Põlvamaa omavalitsejad kutsusid omalt poolt Gruusia kolleege tutvuma Eesti maaettevõtlusega.

Õppereisi käigus tutvuti ka maapiirkonnaga ning külastati kõrgel mägedes asuvat viinamarjaistandust, kus ühtlasi toodetakse ka erinevaid veine. Lisaks külastati tsitruseliste ümbertöötlemise tehast. Paraku ei avanenud võimalust jälgida tootmisprotsessi, kuna parasjagu polnud tsitruseliste hooaega. Veel külastati väikest mee tootmise ettevõtet, kus sai degusteerida pärna, erinevate õite, kastani ja akaatsia mett. Lühike visiit tehti ka teekasvatusse, kus tänaseks on tootmine lõppenud. Siiski näidati, kuidas toimub teelehtede korjamine ja räägiti lehtede järgi eristuvatest kvaliteedi kategooriatest.

Õppereisi eesmärgiks oli Põlva maakonna omavalitsuste sõpruspiirkondade võrgustiku laiendamine, kohaliku omavalitsuse töökorralduslike kogemuste jagamine, tutvumine Gruusia omavalitsuste struktuuriga ning kogemuslike näidete vahendamine väikeettevõtluse edulugudest.