Tänavu kevadel asutati MTÜ Paldiski 360, mille plaanides on looduse ning kultuuripärandi säilitamine ja turismi arendamine. “Poolsaarel käib palju rahvast. Mõned aastad tagasi loetleti poolsaare tippu viival teel 170 autot ööpäevas,” ütleb MTÜ eestvedaja Andrus Kuiva.

Esimene suurem projekt on torni rendile taotlemine, renoveerimine ja avamine. Muinsuskaitse ja veeteede amet on plaaniga päri, seda toetab ka Paldiski linn.

“Kuna asjaajamine käib läbi mitme ametkonna, siis loodame saada vastavad lepingud hiljemalt 2015. aasta suveks,” jätkab Kuiva.

Enne veel kui huviline hakkab keerdtrepist ronima, tuleb muuta kogu rajatis turvaliseks. Suuremat remonti vajavad seinad. Üle 60 protsendi krohvist on aastatega alla pudenenud. Loodetavasti uuel suvel avatakse ülemine rõdu ning tuleruum.

Tänaseni on ruumi all säilinud metallplaat tekstiga “ F.Farbier&Co, 1888 Paris”. Seega valmistati tänaseni heas korras metallplatvorm ja muud osad Prantsusmaal. Seinad on laotud kohalikust paekivist. Omaette uunikum on tipus asuv majakavahi ruum, mida köeti kaminaga. “Kamina uks on kinni müüritud. Väljaspool on alles peenike metallkorsten ning aken. Siseseintel on šablooni järgi valmistatud maalinguid,” loetleb Kuiva.

Tippu on plaanis veel tänavu paigaldada veebikaamera koos ilmajaamaga, et huvilised saaksid jälgida kaunist vaadet ning ilmainfot. Veebikaamera pilti peaks tulevikus hakkama nägema linna kodulehelt www.paldiski.ee ja MTÜ kodulehelt www.paldiski360.ee.

Kuidas aga leiavad entusiastid korrastamiseks ning ka edasiseks ülalpidamiseks raha? Andrus Kuiva sõnul küsib MTÜ toetusi projektidele mitmest allikast. Linn on ühinemas Leader grupiga ning Lääne-Harju Koostöökoguga. Linna toetus aitab pöörduda KÜSKi ja EASi poole. Kaitse all olev torn kuulub ka The International Association on Maritime Aids to Navigation and Lighthouse Authorities koostatud 100 mälestise hulka. Plaanid on kogu ümbritseva alaga. Kõrvalhoonete krundid on ostnud Pakri Parun OÜ.

“Ühte hoonesse tahame rajada majutusasutuse. Selle kõrval asus aastal 1853 ehitatud puidust elamu. Kahjuks põles palkmaja augusti lõpus pea täielikult maha,” räägib Kuiva. Alles on vundament ning sinna kerkib tulevikus vana hoonet meenutav söögikoht. Vanasse keldrisse kavandatakse ehitada saun.

Plaanis on ka matkaraja korrastamine, panga servale piirdeaia püstitamine ja turismiarendus. Vaata lisa Pakri tuletorni kohta ka Eesti Tuletorni Seltsilehelt: etts.ee//EE/tuletornide-nimekiri/pohja-eesti.