„Hiina audiitorid hindasid Eesti järelevalvesüsteemi hästi toimivaks ja olid üldiselt rahul sellega, mida nad külastatud ettevõtetes nägid,“ ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Hiina järelevalveasutus koostab läbiviidud auditi põhjal kirjaliku raporti ning otsustab täiendava inspekteerimise vajaduse.“

Visiidi käigus tutvusid Hiina audiitorid järelevalve üldise korraldusega veterinaar- ja toiduametis, külastasid veterinaar- ja toidulaboratooriumi Tallinna laborit, kilu ja räime püügi ja töötlemisega tegelevaid ettevõtteid ning tunnustatud tootjaorganisatsioone.

Hiina tunnustamissüsteem näeb ette, et kala importimiseks Hiinasse on vajalik eraldi iga kalaliigi registreerimine Hiina järelevalveasutuses ning korraga menetletakse vaid ühe kalaliigi registreerimisega seotud dokumente. Kuna sealne järelevalveasutus klassifitseerib kilu ja räime ühes kategoorias olevate kalaliikidena, inspekteeriti neid kalaliike käitlevaid ettevõtteid Eestis samaaegselt.

Hiina inspektorite visiit oli osaks Eesti ettevõtete tunnustamisprotsessist, et avada täiendavaid ekspordivõimalusi Hiina Rahvavabariiki. Läbiviidud auditi põhjal koostab Hiina järelevalveamet AQSIQ (General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine) kirjaliku raporti.

Jaanuaris külastas Eestit Hiina Rahvavabariigi asepõllumajandusminister Niu Dun, kellega koos allkirjastati Eesti ja Hiina põllumajandusministeeriumide vaheline koostöölepe. Eesti toidutootjad soovivad Hiina turule viia eelkõige piima-, liha- ja kalatooteid.