Mahetootmine kinnitab maailmas üha kindlamalt kanda: India provints on 100% mahe
Sikkim - väike India provints, mis asub Himaalaja mäestikus Bhutani ja Nepali vahel, võttis 2003. aastal suuna, et saada täielkult mahepõllundusega haldusüksuseks. Nüüd, 13 aastat hiljem on see unelm ja soov täitunud - Sikkim on rakendanud 100%liselt mahepõllundusliku tootmise tehnoloogia.
Nad alustasid oma rasket teed väetiste ja sünteetiliste taimekaitsevahendite eemaldamisega. Samuti korraldati farmeritele koolitusi, eesmärgiks oli nende teadlikkuse tõstmine ja uute viljelusviiside tutvustamine. Selle aasta jaanuaris sai Sikkim Rahvusvaheliselt Mahepõllunduse Liidult mahepõllunduse sertifikaadi.
Muide, see on hea uudis ka kardemoni sõpradele - India on suurim vürtside tootja ja Sikkam toodab ligi 90% kogu riigi kardemonitoodangust.
The Times of India kirjutas 2015. aasta oktoobris, et juurviljade arv, millest leitud taimekaitsevahendite jääkide hulk ületab kriitilise piiri, on alates 2009. aastast kahekordistunud. Paljud neist kemikaalidest on keelatud USA-s ja mujal maailmas, aga kasutuses siiski India teistes piirkondades.
Põllumehed kardavad küll põldude saagikuse langust, kuid esimesed aastad mahepõllunduse viljelemist on juba näidanud, et kvaliteetsem saak, kõrgem hind ja väiksemad kasvatuskulud tasakaalustavad väiksemast saagikusest tulenevad kahjud kenasti.
Juba on ka teised provintsid Sikkimi eeskuju järgimas. Näiteks Kerala kaalub samuti mahetootmisele üleminekut. See oleks suur võit mahetoidu kasvatajatele, tarbijatele ja Indiale üldiselt.
Allikas: Rodalesorganiclife.com