FOTOD | Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi tiitli sai Vaido Otsar
Vaido Otsar, kes on juba veerand sajandit töötanud IT-juhina liimpuitu tootvas ettevõttes AS Barrus, sisustab oma vaba aega rändamise ja fotograafiaga ning leiab, et Vikipeediasse piltide lisamisel saavad töö ja huvid hästi kokku. Ühtlasi peab ta väga oluliseks vabalt kättesaadava informatsiooni laia levikut.
„Tarvitan ise selle vilju igapäevaselt vaba tarkvara kasutades ja internetist infot hankides. Vikipeedia jaoks piltide jagamine on üks viis ise midagi vastu anda," ütleb Otsar.
„Alguses jäi lihtsalt silma, et suur osa Lõuna-Eesti loodust puudutavatest artiklitest on pildimaterjaliga katmata, hiljem on külastatavates paikades viki-piltide tegemine juba harjumuseks saanud“ räägib fotograaf, kes on Vikipeediale kaastööd teinud alates esimesest HELP looduspildikogumisest 2010. aastal. Nii on ta aastate jooksul lisanud sadu pilte Lõuna-Eesti maastikest ja kultuurimälestistest, aga ka loodusobjektidest ja kultuuriüritustest.
Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi auhinda antakse välja alates 2017. aastast, kui selle pälvis Pärnumaal elav Kristian Pikner. Preemia eesmärgiks on tunnustada Vikipeedia pildipanka panustavaid Eesti fotograafe, tutvustada Vikipeediat kui olulist dokumentaalfoto levikukanalit ning võimalust Eesti fotokunsti viimiseks miljonite inimesteni üle kogu maailma.
Aasta fotograaf valitakse välja rahvusvahelisse pildipanka Wikimedia Commonsisse panustavate piltnike seast, kelle tööd on leidnud tunnustust konkurssidel ning kelle panus mõne valdkonna täiendamisel või dokumentaalfoto žanri viljelemisel on silmapaistev. Vikipeedia pildipanga fotod on vaba kasutamist lubava Creative Commonsi autorile viitamise (BY-SA) litsentsi all.
Aasta fotograafi tiitli andis välja Wikimedia Eesti, mis on Vikipeedia ja sõsarprojektide arengut toetav mittetulundusühing ja rahvusvahelise Wikimedia Foundationi kohalik haru. 2010. aastal asutatud MTÜ Wikimedia Eesti tegeleb Vikipeedia tutvustamisega ja kutsub ellu koostööprojekte, kuid ei tegele artiklite kirjutamise ega võrguentsüklopeedia sisu haldamisega.
Loe siit ka intervjuud fotograafiga.