Liivi kultuuripäeva programm koosneb loengutest ja aruteludest liivi kaasaegse kultuuriruumi - keele, kirjanduse, kunsti ja muusika - arengutest. Arutelusid juhivad Liivi instituudi liikmed ning Tartu Ülikooli kultuuriloo uurijad ja keeleteadlased. Sündmused on osa Läti sajanda sünnipäeva üritustest, kuid nende eesmärk on teadvustada liivi väärtusi ja olulisust Läti kultuuris ja ühiskonnas, neid kaitsta ja hoida.

6. augustil 1939 Irēs toimunud rahvamaja avatseremoonial osales enam kui tuhat pealtvaatajat. Näidati Mārtiņš Zīvertsi näidendit "Tīreļpurvs" (läti keeles) ja Aleksis Kivi näidendit "Öö ja päev" (liivi keeles). Selleaastase liivi kultuuripäeva lõpus, 2. augustil kell 19 on võimalik vaadata Eesti ja Läti koostöös valminud etendust "Esimene, kes lahkus" - ainulaadne sündmus liivi kogukonna elus. Etenduse kohta saab lähemalt lugeda siin.

3. augustil algab iga-aastane liivi pidu jumalateenistusega Mazirbe luteri kirikus, millele järgnevad peokõned ning teatrietendus Liivi rahvamajas. Seejärel viib esinejate ja külaliste rongkäik kõik mere äärde, kus merre asetatakse sümboolne tammepärg.

Samas tähistatakse ka Liivi kultuurikeskuse 25. aastapäeva. Kõigil Liivi kultuurikeskuse liikmetel on võimalik kohtuda Liivi keskuse saalis, kus R. Blumberg esitleb oma peatselt ilmuvat raamatut.

Mazirbes toimuvat festivali külastab ka helilooja Madars Kalniņš ning meeskoor "Dziedonis" esitab laulutsükli "Merelaulud". Helilooja Raimonds Tigulsi juhatusel kantakse vahetult enne päikeseloojangut ette teos "Kuuvalguse heli joonistused" , millele järgneb mererannas suurejooneline liivi tulering.

Liivi kultuuripäeva ning Liivi rahvamaja 80. juubelit külastab ka kultuuriminister Tõnis Lukas, Eesti suursaadik Lätis Arti Hilpus ning kultuuriministri nõunik Margus Kasterpalu. Päeva raames toimub ka seminar ning minister tutvub liivi kultuuri ja rahvamaja tegevusega.

MTÜ Fenno-Ugria Asutust esindab sündmusel nõunik Jaak Prozes.

Üritus toimub Läti Kultuurkapitali sihtprogrammi “Läti - 100” toel. Lähemalt saab sündmusest lugeda siin. Lugege lähemalt Liivi rahvamaja avamisest Jaak Prozese artiklist, mis ilmus 29.08.2009 Sirbis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid