Kolmekümneaastase vahega tehtud pilte vaadates hakkab silma, et punalipp on õige pisike, kuid trikoloor silmapaistvalt suur ja rohkem pildi keskel. Tänapäeva laste jaoks ongi loodetavasti oma riik olulisem kui pikk torn. Jääb veel loota, et väikse Iirise laps saab sellesse kogusse lisada kord oma töö, millel endiselt lehvib sinimustvalge lipp.

“Vahvad pildid, ema ja tütar tegid peaaegu ühesuguselt, ehkki kahe pildi vahet on enam kui kolmkümmend aastat,” muheleb Tarmo Vaarmets.

Praegu teises klassis õppiva Iirise pilt valmis eelmisel aastal vabariigi sünnipäevaks, kui Pika Hermanni tornis lehvis uhkelt sinimustvalge lipp. Selline käeline töö võeti ette Tallinnas Õismäe gümnaasiumi I klassis.

Iirise ema Katrin aga kleepis oma Pika Hermanni koos punalipuga paberile 1980. aastal Tallinnas Mustamäe lasteaias kuueaastasena.

Sarnasuse avastaski peretütar Iiris, kellele oli üllatav, et kunagi on Pika Hermanni tornis hoopis teist värvi lipp olnud.

“Eks me siis lapsele selgitasime, et kunagi oli Vene aeg ja siis olid lipud punast värvi,” selgitab pereisa Tarmo. Ta lisab, et tütar teab päris hästi, milline oli Vene aeg. Et siis oli politsei asemel miilits, ja millised kaubad olid defitsiit, sest nad on kogu perega vaadanud ETVst huumorisarja “ENSV”.

Isa lisab, et tütar arvas koguni, et Raivo E. Tamme nimi ongi tegelikult Raivo ENSV Tamm ning oli üllatunud, kuuldes, et see nii et ole.

“Ise ma lasetaias ei käinud, ei pidanud ühtki värvi lippu joonistama,” lisab karikaturist.