Väikelaste puhul tuleb neile hambaharja tähendust juba varakult selgitada. Piimahammaste õige hooldus tagab ka jäävhammaste tervise. Foto: Shutterstock

Hambavalu ennetamiseks ja suutervise eest hoole kandmiseks on olemas lihtsad nipid, mida oma igapäevastes harjumustes muuta. Kui algus on tehtud, siis edasi tulevad need tegevused juba loomulikult.

Joo vett ja toitu tervislikult

Kõik, mida sisse sööd ja jood, leiab esimese peatuspaiga suus. Bakterid, kes seal elavad, saavad energiat toiteainetest. Toimub happerünnak ja suu pH tase langeb, ning mida madalam on pH, seda happelisem on keskkond suus. Mida tihedamini ja pikemalt on suu keskkond happeline, seda suurem on tõenäosus hambaaugu tekkeks.

Seega, pärast söögikorda on kõige õigem juua puhast kraani- või pudelivett, sest klaas vett on kiireim moodus tõsta oma sülje pH-taset ning neutraliseerida suu keskkonda. Vee joomine on üks lihtsamaid viise hoida oma suutervis kontrolli all.

Tarbi suhkruid targalt

Hammaste tervise hoidmiseks on oluline jälgida, mida ja millal sa sööd. Suhkrud ja magusad joogid ei ole hammaste tervise seisukohalt keelatud, kui tarbid neid õigetel aegadel. Tarbi magusaid ja süsivesikuterikkaid ained kohe põhisöögikordade järel, mitte vahepalaks.

Suhkrute tarbimisel tuleb meeles pidada, et hambaaugu tekkeks ei ole oluline söödud suhkrute kogus, vaid söömise sagedus ja aeg. Ehk siis kõige ohtlikum on tarbida suhkruid söögikordade vahel, mil hambad kõige enam puhkust vajaksid.

Pea meeles hoida toidukordade vahel kolm tundi pausi.

Eriti halvasti mõjub hammastele suhkruga magustatud toidu või joogi tarbimine enne uinumist ning näksimine toidukordade vahel.

Hammaste pesu on oluline

Hammaste pesu vajadusest on ilmselt teadlikud kõik. Väga oluline on, et hambapesust saaks harjumus juba lapseeas, siis on kindel, et see jätkub nii ka ülejäänud elu vältel. Väikelaste puhul tuleb neile hambaharja tähendust juba varakult selgitada, hoides näiteks hambaharja suus ning lastes lapsel harjavaid liigutusi imiteerida.

Loomulikult ei suuda väikelaps ise oma suud piisavalt puhtaks pesta, seega on lapsevanema ülesandeks lapse hambad pärast ise üle pesta.

Piimahammaste õige hooldus tagab ka jäävhammaste tervise!

Võimalus tervete hammastega astuda täiskasvanuellu

Selleks et hambad korras püsiksid, on peamine töö lapsevanemal, kes saab oma last suunata ning talle suutervise kohta teadmisi jagada. Lapsevanemad peaksid oma järeltulijatele selgeks tegema, et täiskasvanuellu astumine tervete hammastega aitab neil tulevikus esinevaid suutervise probleeme ennetada.

Võimalus, mida tervete hammaste nimel kindlasti tasub kasutada, on vähemalt kord aastas hambaarsti külastamine, mida saab haigekassa lepingupartnerite juures teha tasuta kuni lapse 19aastaseks saamiseni.

Täiskasvanu võimalused täienesid

Alates sellest aastast saavad kõik täiskasvanud ravikindlustusega inimesed aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kus patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.

Täiskasvanute hambaravihüvitis aitab noorel ka edaspidi hambad ilma suurte kuludeta korras hoida. Lisaks aitab hüvitis regulaarsete hambaarstikülastusteni tagasi ka need inimesed, kes pole seda ammu teinud.

Põhjused, miks hambaarstile enne 19aastaseks saamist aeg kirja panna:

  • Kord aastas hambaarsti juures kontrollis käies hoiad sa oma suutervisel silma peal ning tõenäosus katkisteks hammasteks on väiksem.
  • Kuni 19aastaseks saamiseni maksab hammaste kontrolli ja ravi eest oma lepingupartnerite juures Eesti Haigekassa – kasuta kindlasti võimalust.