Marko Gorban (vasakul) ja maaeluminister Tarmo Tamm. Foto: Argo Ingver

„Hetkel saame öelda, et meiega piirnevates riikides Lätis, Soomes ja Rootsis ei ole eriolukorda välja kuulutatud. Näiteks Läti on meile teadaolevalt vastavalt oma seadusandlusele käsitlenud olukorda loodusõnnetusena,” vastas Maalehe küsimusele Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban.

Gorbani sõnul on iga riigi seadusandlus erinev ning pole olemas üht toimivat lahendust.

„Kuid jätkame sellegipoolest naaberriikide praktika analüüsimist ning võimalusel loomulikult arvestame sellega,” lisas ta.

Teatavasti kinnitas peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil 26. juulil, et erakorralise olukorra väljakuulutamise võimalust tänane hädaolukorra seadus meil seoses põuaga ette ei näe. Eriolukorra väljakuulutamine aitaks põllumehi kaitsta lepingupartnerite ehk pankade eest.

Juuli lõpus Jõgeval toimunud Riigikogu maaelukomisjoni nõupidamisel märkis maaeluminister Tarmo Tamm, et eriolukorra sätestamisega põllumajanduses tuleks edasi töötada ja ta andis lootust, et ehk jõuab parlament selle siis sügisel enne esimest lund ka ära menetleda. Homme on maaelukomisjon taas Jõgeval arutelusid pidamas.