Noortalunike võistlus 2015. aastal. Foto: Ingmar Muusikus

Elu maal viivad edasi tugevad ja tegusad kogukonnad, kuhu vajame noori liidreid. Põllumajandus, kalandus, toidutootmine ja toidukultuur moodustavad jätkuvalt olulise osa Eestist.

Praegune elu maal erineb paljuski varasemast. Tänapäevane tipptasemel tehnoloogia on kasutusel nii laudas, põllul, metsas kui aias. Digilahendused on maaelu igapäevane osa. Kahtlemata ei tohi unustada maaelu romantilist külge ning ilusat Eestimaa loodust.

Maaelu on väga mitmekesine – lisaks põllu- ja metsandussaaduste tootmisele ja töötlemisele saab tegeleda maaturismi arendamisega, aiandusega või mesindusega. Populaarsust koguvad nii lamba- kui hobusekasvatus, eksootikat soovijatel on võimalus kasvatada näiteks jaanalinde või alpakasid.

Põllu- ja maamajanduserialade õpe on kõrgetasemeline


Kutseõppeasutustes on kaasajastatud õppeklassid ja praktikabaasid. Lisaks põllumajandusele saab õppida maastikuehitust, aiandust, mesindust, toiduainete töötlemist, hobuhooldamist, kalakasvatust, veterinaariat ning muid huvitavaid erialasid.

Praktilise kogemuse saamiseks kasutatakse erinevaid kaasaegseid põllutöömasinaid ja haakeriistu; traktoreid, kombaine, kultivaatoreid väetisekülvikuid, randaale, ning taimekaitsepritse ja muud tehnikat. Nüüdisaegne tehnika on pärit firmadelt Valtra, John Deer, Väderstad, Claas, New Holland, Amzone, Lemken ning Hors. Samuti on koolidel olemas erinevad simulaatorid, millega saab virtuaalmaailmas vilja koristada, metsatöid teha või aias toimetada. Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis saab alates septembrist õppida toiduainete tehnoloogia eriala uuel õppekaval.

Põllu- ja maamajanduserialadel on võimalik ka kõrgharidust omandada


Eesti Maaülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis on võimalik õppida toidutehnoloogiat ja -arendust, rakenduskeemiat, toidu- ja geenitehnoloogiat, põllumajandussaaduste tootmist ja turustamist, kalandust ja rakendusökoloogiat, loomakasvatust, toiduainete tehnoloogiat, vesiehitust- ja veekaitset, metsandust ja muud huvitavat.

Parimad väärivad tunnustamist


Igal aastal toimub maaeluministri vastuvõtt parimatele lõpetajatele. Sellel aastal tunnustasin tänukirjaga 18 lõpetajat. Loodan, et need noored seovad oma tuleviku valitud erialaga.

Vastuvõtud kutsekoolidesse käivad kuni augustikuuni, sel teemal kirjutab Kutseharidus.ee.

Maaülikooli ja Tehnikaülikooli vastuvõtud on praeguseks läbi, aga võimalik, et tehakse veel lisavastuvõtte.

Tutvu koolide ja erialadega!


Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool

Järvamaa Kutsehariduskeskus

Luua Metsanduskool

Räpina Aianduskool

Allikas: Maablogi