Foto: Karin Kaljuläte

„Eriti need inimesed, kes vaikselt hellitavad maale kolimise plaani, võiksid avatud talude päeva tuleviku teenistusse rakendada, sõita unistuste kodukoha kanti ning seal maad kuulata,“ julgustab Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse esimees Krista Habakukk.

Mitmetes kohtades on vastuvõtjateks kohalikud ettevõtjad, kes on ise ka aktiivsed külavanemad, külaseltside juhid või muidu kogukonna eestvedajad.

Samuti avatakse mõned külamajad või kogukonnakeskused ja nii saab Habakuke sõnul päris hea pildi sellest, mis ees ootamas.

„Kel tõsine huvi maale kolida, võiks uurida taristu kohta, samuti seda, millised on kohapeal pakuvad teenused, kuidas saavad lapsed kooli ja lasteaeda, kuidas on sealkandis töövõimalustega - kõige parema tagasiside saab ikka kohalikelt,“ rõhutas Krista Habakukk.

Kogukonnakeskustest on 22. juulil külalisi ootamas Valma kohalik külamaja ja infopunkt, Lootvina ühendtalud koondavad oma aktiivsed talud kokku külamaja juurde ning Jaago käsitöötalu Tartumaal kutsub enda juurde naabertalude esindused.

Kohaliku kogukonnaga on seotud ka Hiiumaa muuseumile pärandatud talukompleks Kroogi talu Hiiumaal, samuti Luidja Tsirkusetalu Hiiumaal, Pööravere Koolimaja Pärnumaal ning Rõude muuseum Läänemaal.

Jõgevamaal koonduvad Kääpa OTT talud rahvamaja esisele platsile ning ka rahvamaja on avatud, Leedri külas Saaremaal ootab aga uudistajaid Orbu talu Kadakakoda, mis külamaja kogukonnateenusest välja kasvanud.

Tallu sõitmisel on abiks NaviCupi mobiilirakendus ning ülevaate taludest annab veebileht www.avatudtalud.ee ja paberkaart avatud talude päeval osalevate taludega.

Paberkaardid on saadaval Alexela suuremates tanklapoodides, Rimi „Talu toidab” lettides, erinevates turismiinfopunktides ja Maaeluministeeriumi valvelauas. Lisaks oma transpordile ja tasuta bussireisidele on taludesse võimalik kohale jõuda ka Elroni rongide ning ELMO Rent elektriautodega.

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant.

Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.