A nagu antibiootikumid - milline on nende kõrvalmõju organismile?

 (3)
Tabletid
TabletidFoto: Vallo Kruuser

Antibiootikumide kasutamisel on nii pooldajaid kui ka vastaseid. Leidub inimesi, kes ütlevad, et need on asendamatud abimehed, teised jällegi arvavad, et antibiootikumikuurist on organismile pigem kahju kui kasu.

37-aastane Jaanika (nimi muudetud – toim) ei ole olnud kunagi tabletiusku. Antibiootikumide abiga polnud ta pidanud vähemalt oma täiskasvanueas kordagi tervist parandama, kuni paari aasta eest talvel haigestus – esimest korda elus – angiini. Muudest ravivõtetest abi saamata tegi Jaanika läbi perearsti määratud antibiootikumiravi.

Haigus taandus, ent veel enne, kui Jaanika sellest korralikult toibuda jõudis, oli platsis põskkoopapõletik. Seegi oli tema jaoks uus haigus. Taas tuli võtta antibiootikume. Kuuriga ühele poole saanud, ei tulnud Jaanikal kaua oodata, kui naasis angiin. Taas oli vaja antibiootikumiravi.

“Kolm kuuri mõne kuu jooksul oli ikka liig,” leiab Jaanika, kes turgutas kurnatud organismi toona piimhappebakterite abil.

Pärast seda paari aasta tagust talve pole Jaanikal antibiootikume vaja läinud. “Tervis on õnneks korras püsinud,” lausub ta.

“Kirjutan antibiootikumid välja eelkõige tõsise bakteriaalse põletiku korral,” ütleb perearst Tiina Tarkin. “Antibiootikumid on ained, millel on baktereid surmav või nende paljunemist takistav toime.”

Samas võib antibiootikumide kasutamine avaldada organismile kõrvalmõju.

Loe pikemalt Saarte Häälest.