Eksperdid hämmingus: Jõgevamaa mees leidis põllult seninägematu koguse rootsiaegseid münte

 (38)
Pilt on illustreeriv
Pilt on illustreerivFoto: Karol Sepik

Jõgevamaa mees Siim laenas oma sõbralt metalliotsimisaparaadi, et otsida koduõuel üles vanad kanalisatsioonitorud ning need uute vastu välja vahetada. Pärast torude asukoha kindlaksmääramist mõtles ta aga aparaati oma maja lähistel asuval põllul katsetada ning leidis maa seest kasti umbes üheksa tuhande rootsiaegse vaskmündiga. Leiukohta praegu ei täpsustata, sest momendil on paik kaitse all ning arheoloogid peavad otsustama, kas piirkonnas on tarvis läbi viia lisaotsingud, kirjutab Vooremaa.

Mündikogus, mis Siimul ette näidata oli, hämmastas ka leiukohta üle vaatama saabunud eksperte. „No sellist kogust poleks tõesti saanud oodata ja nii suurt hunnikut pole me ka oma tööpraktika jooksul näinud," kinnitasid muinsuskaitseameti vaneminspektor Karin Vimberg ja arheoloogiaspetsialist Ingmar Noorlaid.

Leiuakti koostades pole Karin Vimberg kunagi varem pidanud müntide arvu sedavõrd umbmääraselt kirja panema, sest nende ülelugemine oleks võtnud tõenäoliselt tunde. Koguseks märkis vaneminspektor viiskümmend liitrit.