Konstantin Päts 140: Milline oli presidendi viimane käik armsaks saanud Orule

 (30)
Konstantin Päts
Eesti Vabariigi president Konstantin Päts oma töökabinetis, 1938Foto: Rahvusarhiiv

23. veebruaril möödub 140 aastat meie esimese presidendi sünnist. Kuna 1937. aastal valis tollane Voka Vallavolikogu ta Voka valla esimeseks aukodanikuks, siis on ehk seekord paslik taas kord meenutada Pätsi sidet Oruga ja meenutada tema viimaseid käike siia.

Ajal, mil Eesti Vabariigi Vabrikantide Ühingu poolt ostetud oru loss kingiti riigile riigipea suveresidentsiks, oli riigivanemaks Konstantin Päts. Lossi kordaseadmine toimus K. Pätsi juhtimisel. Ta ehtis lossi nagu oma pruuti, rääkisid lossi töötajad. Lossis toimusid siis Eesti Variigi riigipea vastuvõtud. President veetis suviti iga oma vaba hetke Orul. Oli huvitatud ka meie valla (tollal Voka valla) käekäigust. Presidendi eestvedamisel ehitati Oru Kodumajanduskool, ta toetas ka Voka algkooli, mis asus Voka mõisas.

Presidendi eelviimane külaskäik Orule toimus 1940. aasta juulikuu esimestel päevadel, kui ta oli juba Ždanovi vang Kadrioru lossis. See oli nagu jumalagajätu külaskäik. Presidenti saatis tema vanemkäsundusohvitser kolonel Grabbi. Presidendi autot jälgis RO ja NKVD auto. Enne Orule sõitmist tehti veel kõrvalepõige Lääne-Virumaale Rakke vallas olevasse Suur-Tammiku külla, kus ta külastas oma venda, kes oli Tammiku mõisa omanik.

Orul viibis president paar päeva, jalutas pargis ja ehituste juures, vestles inimestega. Viimasel päeval enne lahkumist kutsus ta oma kabinetti Orul olevate kõrgemate sõjaväelaste abikaasad ja oma minia - kokku neli naist. Sõbralik vestlus kestis üle paari tunni.

Veel korra tuli Päts, enne oma lahkumist presidendi kohalt, tagasi Orule. See oli päev, kui korraldati ametlik vastuvõtt punase Varese Moskva nukuvalitsusele. Vastuvõtul oli presidendi poolel ainult kolonel Grabbi. Kui lossi tuli korraldus teha vastuvõtuks ettevalmistused, keeldus presidendi isiklik kokk Paluoja punastele toidu valmistamisest, võttis kepi ja läks parki jalutama. Toidud vastuvõtuks toodi kiiruga Narvast. Peale vastuvõttu sõitis president kohe Tallinna. See oli presidendi viimane käik armsaks saanud Orule.


Olav Vallimäe
Osaliselt kasutatud Stockholmis 23.02.1974 ilmunud Eesti Päevalehe materjale