Kuidas Mõntu sadamas 1992. aastal peaaegu sõjaks läks

 (2)
Kuidas Mõntu sadamas 1992. aastal peaaegu sõjaks läks
Foto on illustratiivne.Foto: Ester Vaitmaa

Möödunud nädala alguses Veere sadama reidile tormivarju tulnud Vene Föderatsiooni tuukrilaev tekitas palju elevust ja tõstatas küsimuse meie riigi kaitsevõime kohta merel. Siinkohal väike meenutus lähiajaloost.

Ajalehe Oma Saar 2008. aasta 3. mai numbris ilmus ajakirjanik Rita Loeli artikkel sellest, kuidas 1992. aastal oleks Mõntu sadamas peaaegu alanud lahing kaitseliitlaste ja sadamas sildunud vene sõjalaevalt maale tulnud mereväelaste vahel.

Sellest sündmusest esitas omapoolse nägemuse tollase Tiirimetsa koolimajas asunud piirivalvestaabi ülem Lembit Sepp, kes sündmustes ise osales.

Kuigi Eesti oli iseseisev riik, laiutasid siin endiselt Nõukogude armee ja piirivalve väeosad. “Piirivalve rajamisega alustasime juba 1991. aasta sügisel. Teet Kiik oli regionaalse juhtimiskeskuse ülem. Mind toodi Valga piirilt ära, Andrus Ööveli käsul pidin hakkama ette valmistuma Saaremaa piirilõigu kontrollimiseks,” rääkis Sepp piirivalve loomisest Saaremaal.

“1992. aasta märtsis, kui tegevus konkreetsemaks muutus, oli veel vene sõjavägi sees. Siin oli sadu vene piirivalvureid, nende süsteemid olid siin veel püsti. Kõik radarid ja muu,” selgitas Sepp.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.