“Laura” seemnekartulist leiti ohtlik taimekahjustaja

 (18)
“Laura” seemnekartulist leiti ohtlik taimekahjustaja
Kartulid Foto: Martin Dremljuga

Tartumaa seemnekartuli kasvataja Seemnekartul OÜ on mugulaproovist avastatud kartuliingerja tõttu sunnitud maha kandma 250 tonni “Laura” seemnekartulit. Kartulit võib kasutada toiduks või loomasöödaks, kuid selle mahapanek on keelatud, kirjutab Saarte Hääl.

“Aastate jooksul on Eestis sertifitseerimise käigus avastatud vaid üksikuid kartuliingerjaga saastunud partiisid,” ütles põllumajandusameti taimetervise osakonna peaspetsialist Ljudmilla Kerge.

Kerge sõnul on selle praeguse juhtumi puhul tegelikult õigem öelda, et “Laura” 250-tonnise partii sertifitseerimine jäi pooleli, kuna leiti ohtlik taimekahjustaja. Kartul on sertifitseeritud siis, kui see on pakendatud ja etiketiga varustatud.

Praagitud “Laura” kogus moodustas umbes kümnendiku sel aastal Eestis kasvatatud “Laura” seemnekartulist. Eesti ühe populaarsema kartulisordi “Laura” kasvupind on aastaga kolmandiku võrra suurenenud. Kui möödunud aastal oli “Laura” kasvupind 36 ha, siis sel aastal 55 ha.

Põllumajandusameti taimetervise osakonna juhataja Riina Koidumaa ütles, et kartuliingerjas on just viimasel ajal tarbekartulipõldudel rohkem levima hakanud, eriti Lõuna-Eestis.

Loe pikemalt Saarte Häälest.