Madal elektrihind sundis Eesti Energiat kärpima kaevurite tööaega

 (7)
Estonia kaevandus
Estonia kaevandusFoto: Jevgenija Zelenskaja

Madalast elektri hinnast tingitud vähenenud põlevkivinõudluse tõttu on Eesti Energia Kaevandused olnud sunnitud novembris vähendama tööaega ja pakkuma kaevuritele lisapuhkepäevi.

Ettevõtte juhatuse liige Raine Pajo tõdes eelmisel nädalal Kohtla-Järvel toimunud põlevkivikonverentsil, et konkurents Läänemere piirkonna elektriturul pidevalt kasvab ning see on toonud kaasa nii hindade languse kui heitlikkuse. Ta lisas, et piirkonna hinnatase on viimase 15 aasta madalaim. Pajo märkis, et elektrijaamade operaatorid on pidanud tänavu rohkem kui kunagi varem operatiivselt muutma eri plokkide töökoormust sõltuvalt hindade muutusest börsil.

Eesti Energia strateegia nägi juba aastaid tagasi ette, et põlevkivist elektri tootmine hakkab vähenema, kuid põlevkivi kaevandamise mahte pidanuks aitama hoida samal tasemel või isegi kasvatama õlitootmise hüppeline kasv. Et aga esimese uue õlitehase Enefit280 planeeritud töörežiimi saavutamiseks ja hoidmiseks on kulunud kavandatust mitmeid aastaid rohkem ning samal ajal on süstikuna alla kukkunud õli hind, pole järgmiste õlitehaste rajamise otsuseid sündinud. Samuti ei müü Eesti Energia enam põlevkivi VKG õlitehastele.

Loe edasi Põhjarannikust.