Neli nõuannet nohuga võitlemiseks

 (5)
Kattepildid
NinaspreiFoto: Marianne Kuusk

Rahvasuus on levinud arvamus, et nohu kaob ravides seitsme päevaga, niisama nina luristades aga nädalaga. Tegelikult on nohu sümptomeid erinevatel viisidel võimalik leevendada ja nohu iseloomust tulenevalt on selle raviks mitmeid võimalusi, kirjutab Apotheka proviisor Silja Nellis.

1.Proovi soolalahuseid. Esmavalikuna nii täiskasvanutele kui lastele sobivad ninna pihustamiseks hüpertoonilised soolalahused. Need puhastavad sekreedist ja niisutavad ninaõõnt, mis toetab limaskesta tööd ja taastumist, ning vähendavad veresooni kahjustamata ohutult limaskesta turset ja ninakinnisust.

2.Siirupid ja tabletid. Nina limaskestale sõbralikum võimalus on kasutada süsteemse toimega pseudoefedriini sisaldavaid tablette või siirupeid, mis ühtlasi alandavad turset ka põskkoobastes, kõrvas ning mujal peaõõnes. See vähendab valu ning soodustab sekreedi väljutamist.

3.Ravimtaimede ekstraktidest koosnevad tilgad. Looduse poole vaadates on suukaudselt nohu ja eeskätt sinusiidi korral täiendava vahendina heaks valikuks mürtooli sisaldavad kapslid või taimeekstraktidest koosnevad tabletid ja tilgad, mis veeldavad sekreeti, kergendavad selle väljutamist ning parandavad ninahingamist.

4. Tarbi rohkem vedelikke. Nohu korral on soovitav päevas rohkem juua. Hästi mõjuvad soojad taimeteed, mis lisaks nohu leevendamisele leevendavad ka kurguvalu ja köha, neid võiks juua 2-3 korda päevas.

Üldise soovitusena nohu ennetuseks rõskemate ja külmade ilmade perioodil tasub meeles pidada, et jalad tuleks kindlasti hoida kuivad ja soojas.