Nohu vastu meresoolaga, köha vastu hanerasvaga


Kosmeetika, meik, meikimine, ilu, välimus
Foto: Vallo Kruuser

Külma ja kõleda ilmaga on vesine nina, kurguvalu, köha ja palavik kerged tulema – pole ka ime, sest külmetamise tagajärjel organismi immuunsüsteem nõrgeneb ja nii on viirustel hea rünnata ja levida, kirjutab Apotheka apteeker Kristiina Sepp.

Immuunsüsteemi tugevana hoidmiseks tuleb õigesti toituda, elada tervislikult, riietuda vastavalt ilmastikule, magada piisavalt ja hoolitseda oma hügieeni eest ehk hoiduda aevastavatest inimestest ja pesta hoolega käsi. Immuunsüsteemi nõrgestavad stress, suitsetamine, tugev füüsiline koormus ja sage infektsioonide põdemine. Lapsed haigestuvad tihti just seetõttu, et nende immuunsüsteem ei ole veel lõplikult välja kujunenud.

Sööma peaks rohkem puu- ja köögivilju, tsitruselisi, teravilju ja tervislikke rasvu. Väidetavalt aitab puu- ja juurvilja söömine suurendada antioksüdantide kogust organismis, mis omakorda hävitab vabad radikaalid juba eos. Et saada tsinki – immuunsüsteemi turgutamiseks tähtsat koostisosa – tuleb kindlasti süüa ka mereande, liha, pähkleid, mune ja teravilju. Kui on aga kahtlus, et toidulaud pole ikka piisavalt mitmekesine – näiteks ei meeldi osadele inimestele süüa teraviljatooteid või köögivilju – siis saab apteegist osta toidulisandeid, mis aitavad immuunsüsteemi tugevana hoida.

Loe edasi Lõunaeestlasest.