Noorteaduri masin taaskasutab plastmassi

 (3)
Noorteaduri masin taaskasutab plastmassi
Plastiktoodete tehasesFoto: Rauno Volmar

Eesti Teaduseagentuuri korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi parimate sekka jõudis Saue gümnaasiumi õpilane Priit Norak. Saue abiturient jäi silma masinaga Ekstruuder V3, mis töötleb plastmassi jääke 3D-printimiskõlblikuks.

Priit hakkas masinat Ekstruuder looma eelmise aasta augustis. Masina esimese variandi ehitas ta kodus garaažis paari nädalaga. Kuid jooniste juurde tuli peagi tagasi pöörduda. Masin ei hakanud tööle. “Teine variant tegi juba midagi, aga akutrellimootor jäi nõrgaks ega jaksanud kruvipuuri pikalt vedada,” rääkis Priit. Kolmas prototüüp valmis ligi 80 töötunniga.

Ekstruuder V3, mis on varustatud klaasipuhastuse mootoriga, töötab tänaseni. Tegu on tööstusliku masinaga, mis sulatab plastmassi ning vormib neist plastiktraati, mida saab 3D-printimisel taaskasutada. Näib, et üks keerulisemaid probleeme oli masinale nime panemine. “Algselt tahtsin sellele panna ingliskeelse nime – Extruder. Eesti keeles ei olnud sellele sobivat vastet,” ütles Priit. Pika otsimise peale leidis ja leppis ta otsetõlkelise vastega.

Loe edasi Harju Elust.