Õmblusmasinat ära osta uisapäisa

 (4)
Õmblusmasinat ära osta uisapäisa
ÕmblusmasinFoto: Ilmar Saabas

Enne koju uue õmblusmasina soetamist tasub hoolega mõelda, milleks seda on kavas kasutada – kas lihtsalt selleks, et vahel kardinaääri õmmelda ja rõivaid parandada või väiketootmiseks.

“Kui õmmeldakse üsna harva ja tehakse lihtsamaid töid, võiks ehk osta lihtsama masina,” leiab Kuressaare ametikooli õmblemis­eriala kutseõpetaja Thea Põldniit. “Kui on aga kavas hakata toodangut tegema, siis tasuks ehk mõelda tööstusmasina soetamisele.”

Õpetaja andmeil on paljudes õmblusateljeedeski kasutusel mitte tööstus-, vaid kodumasinad. Õmblusmasinaid on mitut sorti. Kas osta tavaline masin, overlok- või tikkimismasin? “Tänapäevased universaalmasinad teevad sirget ja siksakõmblust,” ütleb Põldniit. “Kuigi selle siksak­õmblusega saab samuti riiet ääris­tada, sobib ääristamiseks siiski spetsiaalne overlok-masin – sellega saab riidele teha ilusa lõigatud ja ääristatud serva nagu poest ostetud rõival.”

Tikkimismasinatega, mis on tavalistest õmblusmasinatest tublisti kallimad, saab Põldniidu sõnul teha peaaegu kõike – nii õmmelda kui ka tikkida. Uuemad tikkimismasinad on isegi puuteekraaniga. “Minu jaoks on siiamaani õmblusmasin põnevam tööriist kui arvuti.”

Loe edasi Saarte Häälest.