Purjus mopeedijuht võib kaotada kõik juhtimisõigused

 (21)
Purjus mopeedijuht võib kaotada kõik juhtimisõigused
MopeedFoto: Irina Mägi

Kui politseile vahele jäänud alkoholi tarbinud mopeedijuht arvab, et temalt võetakse ära ainult mopeedijuhiluba, siis ta eksib: üldjuhul jääb ta ilma kõikide kategooriate juhtimisõigustest.

Liiklusseaduse mõistes on mopeed mootorsõiduk ja mopeedijuht peab kinni pidama liiklusreeglitest, mis kehtivad nagu igale teisele liikumisvahendile. Kuna mopeed on AMkategooriasse kuuluv mootorsõiduk, siis liikluses osalemiseks peab juht olema vähemalt 14aastane ja tal peab olema autokoolis läbitud selle kategooria ettevalmistamiskursus või peab ta omama muu kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust tõendavat juhiluba. Lihtsamalt seletatuna võib Bkategooria juhtimisõiguse olemasolul mopeediga sõita, kuid omades ainult AMkategooriat, autot juhtida ei tohi.

AMkategooria mootorsõiduki juhtimisõigust ei nõuta inimeselt, kes on sündinud enne 1993. aasta 1. jaanuari.

Kuidas rakendab politsei karistust mopeedijuhile, kes on liiklusest tabatud purjus peaga? Liiklusseadus näeb alkoholi piirmäära ületanud juhile sanktsioonina juhtimisõiguse äravõtmist. See tähendab, et ka mopeedijuhilt võetakse juhtimisõigus ära olenemata sellest, mis kategooria on talle välja antud.

Loe edasi Kuulutajast.