Raikküla mõisa valitsejamaja peitis endas õõvastavat üllatust

 (41)
Raikküla mõisa valitsejamaja peitis endas õõvastavat üllatust
Foto: Raikküla mõis

Raikküla mõisa entusiastlikud taastajad Karmel Jõesoo ja Ivo Lambing omandasid veebruari lõpus Raikküla mõisakompleksi neljanda hoone, milleks on peahoone auringi küljel olev valitsejamaja, kirjutab Raplamaa Sõnumid. Praeguseks on 60 meetri pikkune kohekordne hoone elaniketa, tugevalt amortiseerunud, niiskuskahjustustega ning prügisse mattunud. Prügi koristamine ongi uute omanike esimene eesmärk.

Ivo Lambingu sõnul on muinsuskaitsealust hoonet aastaid kasutatud prügilana. Muuseas on praeguseks prügi seest välja tulnud nii nõukogudeaegseid porgandikuubikute purke, ohtlike jäätmete alla liigitatavaid päevavalguslampe, kopitanud diivaneid kui ka Red Bulli kleepsu ja külge kleebitud ketiga inimese pealuu. Mõnedes ruumides on kokkukuhjatud kaltsud alustanud õõvastavat lagunemisprotsessi.

„Helistasin politseisse, kust öeldi, et seoses selle pealuu leidmisega tuleb algatada kriminaalasi," rääkis Lambing ja lisas, et kaks politseinikku käisid temalt ka ütlusi võtmas.

Tulevikus on omanikel plaanis valitsejamajja rajada mõisahotell, muuseum ning suveniiri- ja käsitööpood.

Foto: Raikküla mõisa Facebooki leht
Seotud lood:


Paljud peahoone originaaldetailid toodi omal ajal valitsejamajja ja kasutati seal ära ning tänu sellele on nad siiani säilinud. Näiteks on tehtud härrastemaja aknaluukidest selle kapi uksed.

Rohkem pilte leiad Raikküla mõisa Facebooki lehelt.

Loe pikemat artiklit 12. märtsi Raplamaa Sõnumitest.