Sügis on käes ja viirused on liikvel


Alates 40.kalendrinädalast hakkas Eestis kasvama gripitaoliste haigestumiste arv. Ringlemas on paragripp.

Selle sümptomiteks on kõrge palavik 3-5 päeva, peavalu, lihasvalu , mõõdukas kurguvalu või hääle kähedus ning 3.-4. p. lisandub kuiv haukuv köha. Köha võib kesta mõnest päevast mõne nädalani. Lisaks liigub ka adenoviirus, mis kulgeb sageli hoopis palavikuta või väikese (37.1-37.3) palavikuga, oksendamise ja kõhulahtisusega, iivelduse, väsimuse, peavalu, silmapõletiku ning lahtise köhaga. Kõhulahtisus võib püsida kauem kui teised sümptomid.

Haiguste ennetamiseks peske tihti käsi, viibige sageli õues, sööge tervislikult ning tuulutage regulaarselt ruume, milles viibite.

Olles haigestunud või tundes ennast halvasti, siis tuleks jääda koju, juua rohkelt vedelikku. Hästi sobivad erinevad taimeteed ja c-vitamiinirikkad mahlad. Palavikualandajat tuleks kasutada alates 38 kraadisest palavikust, kui on tugev pea- või lihasvalu, siis varem. Ei tasu heituda, kui palavik tõuseb uuesti, see on viiruse loomulik kulg. Palaviku püsides rohkem kui kolm päeva, konsulteerige oma perearsti või pereõega. Jälgige, et toaõhk ei oleks liiga kuiv, see ärritab kurku. Tehke võimalusel auru puhta veega, see pehmendab kõrilimaskesta ja soodustab limavoolu hingetorust. Lima tekib viirusliku põletiku tagajärjel ja põhjustab ärritavat köha.

Köha leevendamiseks võite osta apteegi käsimüügist looduslikke rögalahtisteid ja kurgupihusteid või imemistablette käheda kurgu raviks. Võib kasutada ka rahvameditsiini võtteid - palaviku puudumisel on hea toime jalavannidel, sinepiplaastritel, eeterlikel salvidel ja hanerasval.

Sel sügisel on Terviseameti andmetel diagnoositud A tüüpi grippi ühel juhul. Euroopas on esinenud üksikuid juhte, seega on kõige õigem aeg ennast vaktsineerida gripiviiruse vastu. Vaktsiin on olemas kõikides perearstikeskustes ja teadlikumad on ennast juba varakult vaktsineerinud. Vaktsineerimisega peaksid kiirustama riskigruppi kuuluvad inimesed - lapsed ja eakad alates 65. eluaastast ning ka kroonilisi haigusi põdevad inimesed. Samuti võiksid vaktsineerimisele mõelda kindlasti ka need, kes reisivad palju. On käimas kampaania, mis võimaldab ennast soodsamalt vaktsineerida Aja B-hepatiidi vastu.

Vaktsineerida on võimalik igal tööpäeval, gripivaktsiin on Pirita perearstikeskustes pidevalt olemas, kuid hepatiidi vastu vaktsineerimisel peaks oma soovist ette teatama. Meie keskust puudutava info leiate aadressilt www.piritaarst.ee või helistades numbril 6061670.

Lisaks tahaks lapsevanematele südamele panna , et lapsed peaksid läbima iga aasta profülaktilise kontrolli hambaarsti juures. Aadressil Kloostrimetsa tee 29 asuvad Harju Hambaravi (tel. nr. 6061678) ja Anu Paju Hambaravi (tel. nr. 6061677) kabinetid. Sinna on oodatud kontrolli kõik alla 19- aastased noored, teenindatakse Haigekassa lepingu alusel.

Uuenduseks on see, et 2., 5. ja 9 klassi lapsed on oodatud oma perearstile profülaktilisse kontrolli. Broneerige aeg läbi registratuuri. Soovime oma kollektiivi poolt ilusat sügise jätku!