Tantsurahvas põlvest põlve!


Tantsivad puumulgid ja skulptor Martti Kalamees. (Foto: Maire Torim)
Tantsivad puumulgid ja skulptor Martti Kalamees. (Foto: Maire Torim)Eestielu

11. septembril kella kahe paiku varahommikul, värvides lambivalgel koos Indrek Palu, skulptor Martti Kalamehe ja tema abilisega puukujusid, leidsin juhuslikult vastuse ühele konkreetsele küsimusele.

Puukujude vastas üle tee istub ereda valguse säras armastatud ja hinnatud kirjanik August Kitzberg. Ei ole just suur saladus, et paljud eestimaalased teavad ja tunnevad Karksi valda just tänu temale. Kohalik koolgi on tema nimeline. Kui Karksi valda (kohta kui sellist) teatakse Kitzbergi kaudu, siis mille või kelle järgi teatakse kohalikke inimesi?!? Võin vähimagi kõhkluseta öelda, et selliste tuntud persoonide nagu Jaanus Liguri, Kalju Variku, Aavo Laasi, Margus Hundi, Märt Israeli kõrval tuntakse Karksi valla inimesi ka väga tõsiste tantsuarmastajatena ja -viljelejatena! Seda nii siin kui ka teisel pool Eesti piiri. See suur tantsulembus väärib tõesti neid „tantsivaid mulke“.

Kui mulgitemaatiliste puukujude püstitamine on piirkonna vallajuhtide jaoks saanud heas mõttes nn võidurelvastumiseks (üks vallavanem pidi ise puukuju asemel seisma hakkama, kui tulevaks aastaks neil seda endil füüsiliselt olemas ei ole), siis konkreetselt Karksi valla jaoks on tantsivatel puukujudel hoopis suuremad ja sügavamad mõõtmed ning just need ajendasidki mind puukujude projekti kirjutama ja teostama.

Ajast aega on Karksi piirkonnas rahvatantsuga tegelenud tuhanded lapsed, noored, täiskasvanud. Tantsitud on suure hoole ja pühendumisega, mida on jäänud meenutama rohked osalemised noorte- ja üldtantsupidudel. Selle toreda tõsiasja taustal jõuame faktini, mille üle võime tõeliselt uhkust tunda. Nimelt, mitte ühestki teisest vallast ei ole läbi aegade nii palju tantsurühmi pääsenud noorte- ja üldtantsupeole kui Karksi vallast. Rõhutaksin sõna pääsenud, sest suurele peole pääsesid ja pääsevad ainult parimad tantsurühmad! Selle märkimisväärse saavutuse eest tuleb eeskätt tänada Lille-Astra Arrastet, Enna-Helle Vallast, Leili Naela, Anneli Arrastet ja teisi tublisid tantsuõpetajaid. Just neile, tuhandatele kunagistele, sadadele praegustele ja mitmetele tuhandele tulevasele tantsijale ongi need Mulgi rahvariietes tantsivad puukujud pühendatud. Olgu see siis meenutuseks, meeldetuletuseks või inspiratsiooniks.