Tihaseaasta tähed ehk kas lindudele süüa ostsid?

 (11)
TIHANE
RasvatihaneFoto: Raivo Tasso

Tänavuse aasta linnuks valitud rasvatihase taustal saavad tuttavamaks ka teised üheksa tihaseliiki ning teisedki koduaedade linnud.

Rasvatihane on arvukaim talilind Eestis, keda talvitab meil hinnanguliselt 0,6−1,2 miljonit isendit ning pesitseb 300 000−400 000 paari.

Kahte liiki tihaseid − taigatihast ja lasuurtihast − on Eestis kohatud vaid eksikülalistena, esimest teadaolevalt kolmel, teist seitsmel korral. Ülejäänud kaheksa liigi esindajad nii talvitavad kui pesitsevad Eestis.

Levinuim on muidugi rasvatihane, järgnevad sini-, põhja- ja tutt-tihane, salu-, saba- ja musttihane ning kõige väiksemaarvulisem kukkurtihane. Viimane on Eestis uustulnuk, kelle esimesed pesad leiti alles 1950. aastate keskel.

Margus Pensa Ida-Viru linnuklubist on aastati kõikide tihaseliikide puhul täheldanud erisugust dünaamikat. Eriti saba- ja musttihast võib mõnel talvel väga vähe kohata, mõnel aastal aga tuleb neid põhja poolt massiliselt siia.

“Eks see oleneb sellest, milline on seal põhja pool toidulaud, kui hea on olnud pesitsemisaasta. Sel sügisel tuli musttihaseid hästi palju, neid on praegu nii palju, et nad võivad isegi aedadesse toidulauale tulla, kui seal läheduses metsa on.”

Loe edasi Põhjarannikust.