Vöötorav ja pesukaru kaovad lemmikloomade seast

 (15)
Vöötorav
VöötoravFoto: Andres Putting

Euroopa Liidus lepiti kokku esimene ühtne looduskaitseliselt ohtlike invasiivsete võõrliikide nimekiri, kuhu kantud liike ei tohi importida, transportida, turustada, pidada, paljundada ega loodusesse lasta.

Esimeses nimekirjas, mida hiljem on kavas täiendada, on kirjas 37 liiki. Eesti loodusest on leitud neist kaheksat liiki, inimeste kodudes ja aedades leidub neid aga teisigi.

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Merike Linnamägi on püüdnud neist mingitki ülevaadet saada.

Seda, et Eestis keegi keelatud liikide nimekirjas olevat ninakaru lemmikloomana peab, Linnamägi ei usu. Müügil on ta seda looma näinud küll − Tartu lõunakeskuse loomapoes, kus eksponeeritakse mitmeid eksootilisi elukaid. Hinda arvestades on kahtlane, et loom ostja leidis.

Pesukarusid seevastu on Eestis juba aastaid aeg-ajalt müüdud: sealsamas lõunakeskuse poes ning müüb ka Lao linnujaam Pärnumaal. Nii et neid peetakse kindlasti Eestis lemmikloomana. Pole võimatu, et lemmikloomana peetakse ka härgkonna.

Keelatud liikide nimekirjas on siberi vöötorav, kes on lemmikloomana eelmistest oluliselt rohkem levinud. Kuigi neid müüakse mõnikord ka suurtes loomapoodides, ei peeta neid siiski kuigi arvukalt ning teadaolevalt pole neid meil loodusest leitud.

Loe pikemalt Põhjarannikust.