Maalehe kujundaja tegi parima looduskaitseainelise pühapaiga ülesvõtte

 (3)
Maalehe kujundaja tegi parima looduskaitseainelise pühapaiga ülesvõtte
Proomu allikas.Foto: Heiki Maiberg

Maalehe kujundaja Heiki Maiberg osales Hiite kuvavõistlusel tööga "Proomu allikas" ning saavutas võidu kategoorias parim looduskaitseaineline pühapaiga ülesvõte.

"Proomu allikas Harjumaal Keila kihelkonna Rannamõisa külas. Allika kaldail kasvav vägev karulauk on looduskaitse all. Läheduses asub Taari rändrahn. Tänu Maavalla koja vihjele on mul nüüd allikas kus käia," rääkis autor.

Laupäeval, 24. novembril Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Hiie väe tunnustamissündmusel kuulutati välja kuvavõistluse Maavalla hiied 10225 võitjad ning jagati auhindu. Peaauhinna võitis teist aastat järjest Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi dotsent Ain Raal ülesvõttega Tammealuse hiiest. Võidukuva "Hiieline" sai laiemale avalikkusele tuttavaks juba eelmisel aastal ilmunud ja mõnda aega müügiedetabeleid juhtinud raamatu 101 Eesti pühapaika kaanepildina. Noorte peaauhinna pälvis Karl Kaiseli ülesvõte Ilumäe Hiieniinepuust.Peaauhinna võitja sai autasuks 500 ning noorte esikoha võitja 250 eurot. Kokku anti välja 15 auhinda, mille hulgas olid ajaloolise Võromaa, Virumaa, saarte ning Muinsuskaitseameti eriauhinnad. Auhindade vahel läheb jagamisele Loodusesõbra 3 aastatellimust, Eesti Looduse 3 aastatellimust, Maalehe aastatellimus, Maakodu aastatellimus, Uma Lehe aastatellimus, Ratsaretk Tihuse turismitalus, Krautmani terviseakadeemia kinkekaart, raamatuid ja meeneid.

Tänavu viiendat korda toimunud Hiite kuvavõistlus ületas varasemaid nii osavõtjate hulga, ülesvõtete arvu poolest kui ka taseme poolest. Ligi viiskümmend inimest esitas võistlusele kokku üle 220 ülesvõtte. Piltidel on jäädvustaud hiisi, pühi kive, puid, allikaid ja muid ajaloolisi looduslikke pühapaiku 14 maakonnas. Noorim võistlusel osaleja on 16 ja vanim 80 aastane.

Võistlusele saadeti kuvasid ka Venemaa, Soome, Iirimaa, Suurbritannia, Norra ja Läti pühapaikadest. Kõige kaugemad ülesvõtted pärinevad Indiast, Mehhikost ja Guatemalast.Võitjad ja võidutööd

Kuvavõistluse üldarvestuse peaauhind - "Hiieline"

AIN RAAL

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=892

Tammealuse hiis Virumaal Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Samma külas.

Samma külas paiknevat hiit tunneb rahvas Tammealuse hiiena. Iidse mahapõletatud hiietamme asemel kasvab praegu u 70 aastat vana tamm. Koos ohvrikiviga moodustab ande kandev noor puu iseäranis hiielise paiga.Kuvavõistluse noorte peaauhind - "Nukk"

KARL KAISEL

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=967

Ilumäe hiiepärn ehk Hiie-niinepuu Virumaal Torvastvere (Kadrina) kihelkonna Ilumäe külas.

Olime perega reisimas mööda Lahemaad, kui nägime tee ääres Hiiepuud. Otsustasin näidata 4-aastasele õele püha puud. Kui ta oli Niinepuud uurinud, leidis ta väikese nuku, millest ma ka pildi tegin.Parim püha veekogu ülesvõte - "Kaaren käis Kämbla allikal"

MATS KANGUR

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=933

Kämbla allikas Harjumaal Kose kihelkonna Oru külas.

Kosutava veega allikal oli enne mind käinud ka üks teine hingeline. Tiivajälje järgi võis arvata, et kaaren.

Kämbla allikas kannab endaga iidse küla nime. Küla ennast enam ei tunta. Oru mõis olla ära kaotanud.Parim pühapaigas asuvate andide ülesvõte - "Ohvriallikas"

EDGAR MAIDLA

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=786

Terviseallikas Harjumaal Nissi kihelkonna Laitse külas.

Rehe talu juures on allikas. Seda hüüti terviseallikaks, sest arvati, et selle vesi on haiguste vastu hea. Kui tuldi endid allikale pesema, siis visati vette raha.Parim pühapaikadega seotud tavade ülesvõte - "Hiiesõber Lalli Liukivil"

PILLE PORILA

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=985

Liukivi Muhumaal Lalli külas.

Ka Maavana kivi või Kivivana, kust sajandeid või enamgi on liugu lastud ning õiget väge saadud.

Loe veel

Suurepärane rahvavalgustaja ja hakkaja hiiesõber Martin Kivisoo näitab vihmast ilma trotsides head eeskuju, kuidas mingile murele või tõeliselt soovitule keskenduda, et Maavana saaks asja kordamineku eest hoolitseda. Eeskuju oli nakkav ja nii mõnigi jätkas rännakut mööda Tihuse pärimuskultuuri rada porise püksitagumikuga. Vana kombe kohaselt olevat aga liugu lastud palja istmiku peal.Parim pühade puude ülesvõte - "Püha künnapuu"

KALEV VIIK

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=948

Hiiekünnapuu Läänemaal Lääne-Nigula kihelkonna Palivere aleviku läheduses.

Mööda sõites olen tihti seda salapärast puud imetlenud. Ühel kevadpäeval olid ilmaolud sobivad ja ma tegin sellest künnapuust rea pilte.Parim pühade kivide ülesvõte - "Püramiid"

MARJE VANN

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=900

Püha leppe kivid Hiiumaal Pühalepa kihelkonna Pühalepa külas.

Arvatakse, et tegu on jumalaga tähtsate lepete sõlmimise ja arupidamise kohaga. Rahvasuu räägib, et siia tõid vanad meresõitjad jumalate meeleheaks enne ohtlikule reisile minekut õnnekive. Või oli rikkal mõisnikul plaan siia püramiid ehitada, mine tea.Parim looduskaitseaineline pühapaiga ülesvõte - "Proomu allikas"

HEIKI MAIBERG

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=908

Proomu allikas Harjumaal Keila kihelkonna Rannamõisa külas. Allika kaldail kasvav vägev karulauk on looduskaitse all. Läheduses asub Taari rändrahn.

Tänu Maavalla koja vihjele on mul nüüd allikas kus käia. Parim Vana-Võromaa pühapaiga ülesvõte - "Ohvrimänd"

ARVO MEEKS

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=872

Ohvripetäi Vana-Võromaal Hargla kihelkonna Tsirgumäe külas (Valga maakond, Taheva vald).

Ohvripetäi asub kunagisel Liivimaal Eesti ja Läti piirijõe Koiva vahetus läheduses.

Ohvrimännist kuulsin kohalikult elanikult, kes mind ka puu juurde juhatas. Nähes, et puu pole just paremas seisus, kuid ometigi väga iidne ja muljet avaldav, tekkis tahtmine tagasi tulla ning hetkeolukord ajalukku talletada. Mingi vägi kannustas mind tagasi tulema öösel ja puu erilisemalt jäädvustama. Päeval poleks puu piisavalt rõhutatud. Vihmakrabin öises tuulevaikuses ja õrna kuupaiste kuma tegid seal viibimise eriliselt meeldejäävaks.Parim saarte pühapaiga ülesvõte - "Panga panga kaitse all"

PILLE PORILA

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=981

Panga pühapaik Saaremaal Mustjala kihelkonna Panga külas.

Mustjala Panga järsk ja kõrge paekallas on olnud ammuseks ohverdamiskohaks. Heinaleedol (02.07.) ja karusepäeval (13.07.) on tehtud seal tuld ja peetud püha. Pangal olevat olnud kunagi ka puusammas või jumalakuju, kuhu kalaõnne pärast andi viidi. Pangast paarsaada meetrit eemal on teine veealune pank, mille kohal sageli lained vahutavad. Seal on valatud merejumalale kahjaks õlut ja viina.

Minuarust on pildile jäänud ka panga-vanamehe kõiketeadev ja looduslikult ülev näo külgvaade, paekalda ülemises kolmandikus. Parim Virumaa pühapaiga ülesvõte - "Kallukse hiiemänd"

MARTIN SUUROJA

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=842

Iiemänd Virumaal Torvastvere (Kadrina) kihelkonna Vaiatu külas.

Väga heas kasvujõus Virumaa tuntuima hiiemänni, mille vanus küünib rahva mälus mitme tuhande aastani, kõrgus on 12 m ning tüve rinnasümbermõõt

349 cm.

1885. aastal on Kallukse külas kõneldud: „See on tuhanded aastad vana, see mänd. Kui eestlased rändasid seie, siis palusid oma jumalat seal... Kallukse mänd pidi olema, et veri tuleb välja, kui teda haavad."Hiie valu eriauhind - "Kuningakivi"

ÜLLE KÜTSEN

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=814

Kuningakivi Läänemaal Kullamaa kihelkonna Maidla külas.

Maidla hiiekoha ümber on kaks kuningakivi. Mõlemad kivid on kolmnurga kujulised ning asuvad üks hiiemäe ees ja teine taga. Sildil on kirjas kultusekivi, kuid kaardi järgi (muinas.ee) peaks tegu olema siiski Kuningakividega.Maailma pühapaikade parim ülesvõte "Inimine ja puuvaim"

ANNIKA MICHELSON

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=851

Püha mänd Vepsamaal Arhangelski oblastis Kenozero rahvuspargis Vershinino ja Ust-Pocha vahel.

Tänavu 22.08 külastasime Ust-Pocha küla ja teel sinna palusime vana pühapuu juures peatust. Puu juures oli pink ja laud. Puule oli riputatud silt, millele oli vene keeles punaselt kirjutatud: "Ma armastan sind".

Meile öeldi, et ei tohi pildistada kui keegi anni annab või ohvripaela seob. See mõjub inimisele halvasti, eriti sellele kes pildi peal anni annab.Muinsuskaitseameti esimene auhind, õppiva noore jäädvustatud muinsuskaitsealune pühapaik - "Tamme-Lauri tamm ehavalguses"

KADRILIIS RÄMMANN

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=880

Iidne pühapuu Võrumaal Urvastes.

Tamme-Lauri tamm on pildistatud Võrumaa kaitsealuste puude avastamisretke käigus.

Tamme-Lauri tamm on Eesti vanim puu, mis oletatavasti hakkas kasvama aastal 1326.Muinsuskaitseameti teine auhind - "Nõmmeri küla hiis"

MANA KAASIK

http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=kuva&kuva=971

Hiis Harjumaal Kose kihelkonna Nõmmeri külas.

Hiis oli kurvas seisus - suur osa sest on langenud lageraie ohvriks ning paigast sõidab läbi autotee.

Ent ometi leidus seal oma nurgake, kus oli helge ja hää.