Ökokogukonnad otsivad elusamat elu

 (2)
Ökokogukonnad otsivad elusamat elu
Lilleoru ökokogukond. Foto on illustratiivne.Foto: Vallo Kruuser

Jätkusuutlikkuse uurija Kaidi Tamm on võtnud südameasjaks saada teada, miks ja kuidas inimesed loovad ökokogukondi ja mida laiem ühiskond sealsest eluviisist üle võtta võiks. Bioneer uuris Kaidilt, kas ökokogukonnad on teostamatu utoopia või tänapäevane edukas ühiskonna- ja kultuurimudel.

Kas ökokogukonnad mõjutavad ühiskonna mitmekesisust?

Kindlasti rikastavad ökokogukonnad ühiskonna mitmekesisust, tuues esile aspekte, millele teised huvigrupid seni olulist rõhku pannud ei ole. Siinkohal ilmneb üks huvitav suundumus, mis pöörab enamasti puuduseks peetud asjaolu säästva arenguga seoses hoopis plussiks.

Miks inimesed üldse ökokogukondi moodustavad?

Peamiseks sooviks on elada mõtestatumat ja kooskõlalisemat elu. Ehk nagu Lilleorus (Eesti tuntuim ökokogukond - toim) öeldakse: et elada elusamat elu. See ei tähenda tingimata kaasaegsetest võimalustest ja mugavustest loobumist, kuid see tähendab nende kasutuse vajalikkuse ja mahu hoolikat kaalumist. Oluline argument ökokogukonna kasuks on ka soov vahetada linnainimese sotsiaalne eraldatus sidususe vastu, mis on üheks peamiseks eluga rahulolu kriteeriumiks.

Milliseid põnevaid üllatusi ökokogukondade uurimine Kaidi Tammele on pakkunud ning mida ökokogukonnad endast üldse kujutavad, sellest saab pikemalt lugeda portaalist Bioneer.ee.